Konečne prichádza moment, na ktorý fanúšikovia SpaceX a jeho vesmírnej lode čakali. Doteraz najlepší prototyp Starship SN8 má dnes po dlhom vývoji a testovaní absolvovať prvý let do niekoľkokilometrovej výšky. Elon Musk avizoval tento test ešte začiatkom jesene, kvôli mnohým odkladom sa neustále presúval. Dnes však Starship prvýkrát vyletí do výšky až 12,5 km.

Spoločnosť SpaceX naďalej intenzívne pracuje na vývoji a konštrukcii vesmírnej lode, ktorá má podľa Muska jedného dňa dopraviť ľudí opäť na Mesiac a prvýkrát v histórii aj na Mars. Práce na tejto lodi začali ešte v polovici minulého roka, no za ten čas sa inžinieri posunuli o veľký krok vpred.

Najväčšie vylepšenia sme mohli pozorovať pri vývoji prototypov najmä v tomto roku, kedy sa uskutočnili aj prvé „hop“ testy.

Starship doteraz prešiel množstvom statických testov motorov a absolvoval aj testovanie nádrží. Po úspechoch a viacerých zlyhaniach má dnes SpaceX k dispozícii doteraz najlepší prototyp zo všetkých. Priebeh vývoja prototypu SN8 sme sledovali aj v našom detailom článku.

Aktualizácia 10.12. o 14:25

Včerajší prvý let Starshipu SN8 znamenal napriek výbuchu pri pristávaní obrovský úspech. K situácii sa neskôr vyjadril aj Elon Musk, ktorý objasnil príčinu zlyhania pri pristávacom manévri, pri ktorom mala loď privysokú rýchlosť. Tvrdé pristátie nasledované explóziou však mal podľa Muska spôsobiť nízky tlak v palivovej nádrži.

Krátko pred pristátím sa Starship „prehupol“ do vertikálnej polohy, avšak ani rýchle zapálenie Raptorov nestačilo na zníženie rýchlosti. Napriek tejto katastrofe bolo testovanie úspešné a SpaceX získal množstvo cenných dát, ktoré bude teraz analyzovať, aby sa podobným problémom pri budúcich testoch vyhol.

Aktualizácia 9.12 o 23:59

Po dlhom a napínavom očakávaní sa testovací let prototypu rakety Starship predsa len uskutočnil. Zatiaľ najlepšia verzia tejto masívnej rakety sa úspešne vzniesla do výšky 12,5 km a počas stúpania postupne vypínala motory. Podľa plánu prebehlo aj obrátenie stroja a jeho návrat na Zem, avšak problémy nastali pri opätovnom zapálení motorov. Raketa kvôli tomu narazila na pristávaciu plochu príliš rýchlo, dôsledkom čoho bola jej explózia.

Ako sa už na Twitteri vyjadril Elon Musk, napriek výbuchu a strate rakety ide o úspešnú misiu. Starship dosiahla požadovanú výšku a pomocou štyroch krídel sa vrátila naspäť na Zem. SpaceX počas dlhého letu zaznamenal ohromné množstvo údajov, ktoré pomôžu pri ďalšom vývoji a tiež pri najbližšom lete Starship SN9, ktorý by sa mal dnešnému letu nápadne podobať a uskutočniť čoskoro.

Aktualizácia 8.12. o 23:40

Testovací let do výšky 12,5 km sa dnes neuskutočnil. Prototyp Starship SN8 bol pripravený na štart, pôvodný čas letu sa prekladal až do 23:30, kedy spustil SpaceX živé vysielanie. Nádeje na dnešný pokus však zhasli iba sekundu pred štartom, kedy sa zastavilo odpočítavanie.

Dôvodom prerušenia bol problém s motorom Raptor, na ktorom mali elektronické senzory zaznamenať neštandardný stav. Detailnejšie objasnenie chyby nateraz nie je známe. SpaceX tak odložil dlho očakávaný let, pokus by mal zopakovať zajtra.

Pôvodný článok

Vesmírnu loď čaká významný test. Poletí do výšky 12,5 km

Práve Starship SN8 je doteraz jedinou verziou, ktorá do výbavy dostala už aj aerodynamický kryt a ovládacie klapky. Tie síce mali byť pôvodne riadené hydraulikou, no Musk neskôr oznámil zmenu, podľa čoho budú ovládané elektromotormi s prevodmi.

Počas letu budú motory čerpať palivo výhradne z hlavnej nádrže, ktorá ale nebude natankovaná doplna, potvrdil Musk. Prvý let s týmto prototypom pôvodne spoločnosť plánovala až do výšky 18 km, neskôr z tohto plánu upustila a letovú výšku znížila na 15 km.

Krátko pred dnešným testovacím letom však opäť SpaceX pozmenil plány. Podľa posledných informácií má dnes Starship SN8 vyletieť do výšky 12,5 km a pristáť späť na zemi. Poháňať ho má trojica motorov Raptor, ktoré taktiež prešli za uplynulý rok značným pokrokom. Finálna verzia lode bude mať 6 motorov.

Tomuto letu predchádzali v lete spomínané „hop“ testy, ktoré úspešne absolvovali prototypy SN5 a SN6. V tom čase však do výšky 150 metrov vyletel Starship ešte bez aerodynamického krytu (miesto neho bola na konštrukcii záťažová kocka), riadiacich klapiek a vybavený len 1 Raptorom.

Vzlet a pohyb lode bol riadený samotným motorom. Oba tieto „hop“ testy dopadli na výbornú, a tak mnohí očakávali, že sa SpaceX už v tom čase pokúsi o prvý reálnejší let. Nakoniec sme si na tento moment museli počkať ešte niekoľko mesiacov.

Riziko zlyhania je vysoké

Napriek veľkým očakávaniam je ale tento testovací štart rizikový aj z pohľadu samotného Elona Muska. Ten ešte pred časom avizoval, že úspešnému štartu a pristátiu nedáva veľké šance. Podľa jeho vyjadrenia na Twitteri je iba tretinová šanca, že tento test dopadne úspešne.

Potvrdil však, že v prípade zlyhania už má SpaceX k dispozícii ďalšie prototypy SN9 a SN10. Pripomeňme len, že do finálnej verzie lode Starship má spoločnosť otestovať celkovo 20 prototypov, pričom aktuálne sa pripravuje na test ôsmeho z nich. Najzásadnejšie vylepšenia má podľa Muskových slov dostať Starship SN15.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú