Elon Musk je známy svojimi šialenými nápadmi a vyhláseniami, ktoré častokrát pretaví do reality. Máme tu napríklad jeho plameňomet a fľašu tequily, ktorú predáva pod značkou Tesly. Teraz prichádza s ďalším šialenstvom. Chce, aby sa ďalšia generácia Tesly Roadster dokázala vznášať nad zemou, o téme informoval portál Futurism.

Toto vyhlásenie padlo v populárnom podcaste Joe Rogana, kde bol hosťom spomínaný vizionár Elon Musk. Keď sa dostala reč na najrýchlejší elektromobil od Tesly, Musk povedal, že chce, aby sa ďalšia generácia Roadsteru vznášala bez toho, aby pri tom mohlo dôjsť k zraneniu posádky.

Už súčasná generácia Tesly Roadster má disponovať raketovým pohonom, ktorý poslúži na lepšiu manévrovateľnosť a ešte masívnejšie zrýchlenie. Podobné vzduchové trysky, ktoré sa použijú v tomto prípade, by mohli byť využité, aby sa nový Roadster vznášal nad zemou  až vo výške 3 metrov, píše DailyMail.

tesla roadster 2
Tesla

Problémom sú bezpečnostné úrady

Okrem inžinierských problémov musí Musk vyriešiť ešte jeden – úrady. Raketový pohon totiž rozhodne nepatrí do auta a na cesty, preto bude naozaj náročné príslušné úrady presvedčiť, že je takéto vozidlo bezpečné a môže jazdiť po verejných komunikáciách. S podobnými problémami sa stretol dokonca pri predstavení nového volantu v Modeli S a Modeli X, ktorý nemá štandardný kruhový tvar, ale skôr pripomína volant z Formuly 1.

Vylepšené vlajkové lode automobilky zašli dokonca ešte ďalej a majú aj automatické prepínanie jazdných režimov podľa toho, aké prekážky a najmä kde ich auto okolo seba vidí. Tieto elektromobily už teda nemajú žiadny fyzický volič jazdných režimov, stále sa však budú dať prepínať na veľkej 17″ dotykovej obrazovke.

Aj moderátor podcastu Joe Rogan priznal, že nový volant sa mu tiež veľmi nepozdáva, počas šoférovania ma totiž rád ruky položené na hornej časti klasického kruhového volantu. Musk mu na to ale odpovedal veľmi šikovne slovami, že  autopilot v Tesle je už teraz tak vyspelý, že väčšinu času vodič vôbec nebude musieť mať ruky položené na volante.

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 1,1 sekundy?

Súčasné autá, respektíve ich zrýchlenie, je limitované jednou zásadnou vlastnosťou, ktorou je priľnavosť pneumatík. V jednoduchosti, auto môže zrýchovať iba tak, ako mu to pneumatiky dovolia, ak začnú prešmykovať, vysoký výkon auta sa stráca. V prípade, že by sa ale vozidlo vznášalo, nemalo by žiadnu priľnavosť, takže na jeho pohon by sa už nemohli použiť klasické motory, ale trysky by v takomto prípade fungovali. Zrýchlenie by bolo teda priamo závislé len na výkone tryskových motorov

„Raketový“ Roadster by ich mal mať celkovo až 10. Poháňať ich bude stlačený vzduch, nádrž sa má nachádzať na mieste zadných sedadiel a jej celkový tlak bude až 10 000 psi. Detailné vysvetlenie, ako by tento pohon mohol fungovať, si môžeš pozrieť vo videu nižšie.

Uvidíme, ako celý tento futuristický nápad dopadne. Konečne nám ale dáva zmyslel nedávne Muskove vyjadrenie na sociálnej sieti Twitter, kde k jednému z príspevkov, v ktorom sa pýtali, či Tesla Roadster dokáže lietať, Elon odpísal slovami „tak trochu áno“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom