Elon Musk v novom podcaste s Joe Roganom odhalil budúcnosť svojho startupu Neuralink, ktorý sa zameriava na prepojenie ľudského mozgu s umelou inteligenciou prostredníctvom implantátov. Firma sa údajne blíži k testovaniu na ľuďoch a prvý implantát by mala mať pripravený už do roka, informuje Futurism.

Prepojenie umelej inteligencie s ľudským mozgom

Keď v júli minulého roka Musk konečne odhalil, na čo sa bude jeho startup Neuralink zameriavať, prekvapil tým celý svet. Predstavil totiž zaujímavý spôsob, akým môžu v budúcnosti ľudské mozgy riadiť technológie prostredníctvom obyčajných myšlienok.

Neuralink zakladá na bezdrôtovom prenose informácií medzi počítačom a ľudským mozgom, ktorý má zabezpečiť špeciálny implantát s vláknami na prenos dát. Musk už vo februári prezradil, že spoločnosť pracuje na novej verzii implantátu a v najnovšom podcaste Joe Rogana, u ktorého mimochodom v minulosti popíjal a fajčil trávu, technológiu ešte viac priblížil.

Nenápadný implantát Neuralinku má mať priemer iba 2,5 centimetra a zasadzovať sa bude odstránením malej časti lebky a vložením zariadenia spolu s elektródovými vláknami do mozgu. Po následnom zošití dokonca nebude podľa Muska možné na prvý pohľad zistiť, že človek má v mozgu vložený prístroj, píše The Sun.

To pochopiteľne vytvára množstvo otázok o bezpečnosti a možného ohrození zdravia, avšak vizionár tvrdí, že potenciálne riziko odmietnutia čipu telom je veľmi nízke. Zariadenie údajne nie je pre človeka nebezpečnejšie ako srdcový monitor či umelý bedrový kĺb.

Táto technológia má podľa Muska veľký význam aj vo svete medicíny. Jedného dňa by totiž mohla pomôcť obnoviť niektoré funkcie mozgu a pomôcť tak pacientom s Alzheimerovou chorobou či epilepsiou. Dlhodobým cieľom Neuralinku je ale symbióza a fungovanie človeka v spojení s umelou inteligenciou.

„Už teraz je každý z nás do istej miery kyborg. Ak nám napríklad chýba telefón, cítime sa ako keby sme mali syndróm fantómovej končatiny.“, uviedol Musk.

Americký startup sa dokonca údajne blíži k testovaniu na ľuďoch. Musk prezradil, že prvá implantácia a nervové prepojenie na človeka by sa mohlo podariť za menej ako rok.

Startup doposiaľ technológiu otestoval iba na zvieratách, čo však prinieslo zaujímavé výsledky. Minulý rok totiž Musk potvrdil, že opica bola po implantácii schopná ovládať svojim mozgom počítač.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom