Spoločnosť Neuralink pod vedením Elona Muska sa pokúša prepojiť ľudský mozog s počítačom už nejaký čas, no teraz na konferencii odhalila verejnosti prvé technológie, ktoré pri tomto procese využije. Vo finále budú môcť túto technológiu budúcnosti využiť paralyzovaní ľudia, ktorí pomocou mozgu zvládnu ovládať smartfóny či počítače, informuje The Verge. Neuralink chce pri svojich plánoch využiť modul pre bezdrôtový prenos informácií a spojenie s ľudským mozgom má zabezpečiť bezbolestná implantácia čipu.

Dlhoročný vývoj v spoločnosti Neuralink nevychádza nazmar a Elon Musk, ktorý do tejto firmy investoval vyše 100 miliónov dolárov, teraz verejnosti ukázal, akým spôsobom môžu v budúcnosti ľudské mozgy riadiť technológie iba pomocou myšlienok. Tok dát majú zabezpečiť vlákna, ktoré nepoškodzujú mozog tak ako je tomu pri dnes využívaných materiáloch. Navyše, takéto vlákna umožňujú prechod väčšieho množstva údajov.

Výskum budúcnosti odhalil svoje detaily

Podľa abstraktu doterajšieho výskumu má vyvíjaný systém obsahovať 3 072 elektród rozdelených do 96 vláken o šírke 4 až 6 µm, teda sú ešte tenšie ako ľudský vlas. Ďalšou veľkou výzvou pre túto spoločnosť je aj vývoj stroja, ktorý by tieto elektródy automaticky pripojil k mozgu najlepšie bez potreby anestézie a invazívnej operácie. Do budúcnosti totiž vedci dúfajú, že budú môcť využiť laser, ktorým sa cez lebečnú kosť dostanú aj bez potreby vŕtania, informuje The New York Times.

Zobraziť celú galériu (4)
Malý čip N1 pomôže spoločnosti Neuralink monitorovať a získať dôležité dáta z ľudského mozgu. Umiestnený bude na povrchu lebky. Zdroj: Neuralink

Prvé experimenty sa pritom majú uskutočniť v spolupráci s výskumníkmi zo Stanford University. Počas odpovedania na otázky však Musk prezradil aj informáciu, ktorú nikto z prítomných nečakal. Potvrdil, že opica bola schopná ovládať svojim mozgom počítač. Využitie ľudského mozgu na tieto účely je však ešte veľmi vzdialená budúcnosť. Neuralink chce najprv dosiahnuť symbiózu s umelou inteligenciou a ešte potrvá, kým prídu na rad miesto opíc ľudia.

Cieľom je bezdrôtový prenos dát

Spoločnosť navyše pri pondelkovej demonštrácii technológie ukázala čítanie dát cez USB-C z mozgu potkana, pričom čítala dáta z 1 500 elektród, čo je až 15-krát lepšie ako pri aktuálnych systémoch zabudovaných v ľuďoch a stačí to na ďalší medicínsky výskum. Zároveň však treba poznamenať, že úspechy výskumu na zvieratách nemusia byť rovnako úspešné aj na ľuďoch. Firma sa pritom časom testovaniu technológie na ľudských objektoch nevyhne. Primárne však chce dosiahnuť bezdrôtový prenos dát.

Zobraziť celú galériu (4)
Takto vyzerá čip, ktorý zosilňuje prijímané signály a posiela ich do počítača. Zdroj: Neuralink

Nenechaj si ujsť
Elon Musk: Pokiaľ je život simuláciou, má hroznú zápletku

To môže spoločnosti pomôcť dosiahnuť čip N1 navrhnutý pre využitie v ľudskom tele. Môže čítať menej dát, avšak prenáša ich bezdrôtovo. Neuralink chce do ľudského tela vložiť 4 takéto čipy, z toho 3 sa majú nachádzať v motorických oblastiach a jeden v somatosenzorickej oblasti. Čip by sa bezdrôtovo pripojil k zariadeniu za uchom používateľa a to by dokázalo komunikovať aj so smartfónom a inštalovanou aplikáciou. Neuralink chce pritom využívať odlišnú techniku, ktorou bude aplikovať flexibilné vlákna do neurónov.

Zobraziť celú galériu (4)
Stroj, ktorý má pomôcť pri vkladaní vláken do mozgu a vyhne sa povrchovým cievam. Zdroj: Neuralink

Dôležité bude zachytiť informácie z veľkého množstva buniek a bezdrôtovo ich preniesť do počítača pre ďalšie preskúmanie, ktoré bude kľúčové pre pochopenie ľudského mozgu. Vlákna by boli do mozgu vkladané pomocou robotického systému, ktorý sa dokáže vyhnúť cievam na povrchu mozgu. Tieto vlákna sú z podobného materiálu ako celofán, avšak obsahujú v sebe vodivé časti, ktoré spájajú jednotlivé časti elektród a senzorov. Do mozgu môžu byť vkladané na rôznych miestach a do rôznej hĺbky v závislosti od konkrétnej aplikácie a výskumu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom