Predajné čísla výrobcov elektromobilov síce zatiaľ ich rastúcej popularite nenaznačujú, no o pár rokov sa môže mnoho zmeniť. Do týchto elektrických áut začali výrazne investovať aj veľké automobilky, ktoré si chcú uchmatnúť podiel na tomto trhu. Elektromobily stále napredujú a už teraz môžeme vidieť značný pokrok, ktorý sa však naplno ukáže v mnohých modeloch až o pár rokov.

Prvé experimenty s elektrickým pohonom automobilov prebiehali ešte v polovici 19. storočia, no reálne využiteľný elektromobil prišiel na svet až v roku 1888. Neskôr tieto vozidlá postupne začali nahrádzať verzie so spaľovacími motormi. Práve autá na fosílne palivá sa časom stali zaužívaným dopravným prostriedkom, ktorý zohral významnú rolu v histórii ľudstva. Tá sa však opäť opakuje, no tentokrát je omnoho dokonalejšia ako kedykoľvek predtým.

Vďaka najmodernejším technológiám a inováciám môžu výrobcovia vyvíjať a už aj vyrábať elektromobily, ktoré majú nahradiť autá so spaľovacími motormi. Rozvíjajúci sa segment elektrických áut začína naberať na obrátkach a už o pár rokov budú brázdiť cesty desiatky rôznych modelov od najznámejších spoločností. Svoje zastúpenie bude mať medzi nimi tiež známa Tesla, ale aj Volkswagen, Porsche, Jaguar, Nissan, Aston Martin a ďalšie popredné automobilky.

Porsche Taycan

Produkcia tohto elektrického superšportu s výkonom 600 konských síl a cenou okolo 65 000 eur začne už v budúcom roku.

Volkswagen I.D. Buzz

Znovuzrodenie ikonického Volskwagenu tentokrát nastane v elektrickom prevedení. Do predajní by mal I.D.Buzz doraziť už v roku 2022.

Volkswagen I.D. Crozz

Toto elektrické SUV príde na svet v roku 2020 s elektromotormi, ktoré mu poskytnú výkon až 300 konských síl.

Volkswagen I.D.

Elektrina zasiahne v roku 2020 aj segment kompaktných áut. Dôkazom bude VW I.D. s cenou približne 17 000 €.

Jaguar I-Pace

Jaguar v tomto smere mnohých predbehol a testoval elektrický I-Pace už v prvej polovici roka 2018. V tejto anglickej šelme sa skrýva až 394 koní, ktoré produkujú krútiaci moment 512 Nm a z 0 na 100 km/h zrýchli len za 4,5 sekundy.

Nissan Leaf (2018)

Zobraziť celú galériu (27)
Jeden z najpredávanejších elektromobilov na Slovensku, Nissan Leaf. Podľa normy WLTP má dojazd verzia so 64 kWh motorom až 385 km, Nissan

Nenechaj si ujsť
Kompaktný elektromobil z dielne Mercedesu vyzerá pekelne dobre. Za dizajnom nezaostáva ani špecifikáciami

Nissan už stihol tento rok predstaviť svoj vynovený elektrický model Leaf s dojazdom 243 km a výkonom 147 konských síl. Vďaka rýchlemu nabíjaniu zvládne už po 30 minútach nabíjania batéria napájať elektromotor na dojazd 145 km.

Nissan IDS

Budúcnosťou tejto automobilky má byť model IDS s autonómnym riadením, pri ktorom sa volant vtiahne do palubnej dosky a jeho miesto nahradí obrovská dotyková obrazovka. Na trh môže Nissan IDS prísť v roku 2025.

Aston Martin RapidE

Z tohto luxusného športového elektromobilu vyrobí Aston Martin len 155 kusov, ktoré sa rozpredajú už v budúcom roku za cenu 220 000 €.

Tesla Model Y

CEO Tesly, Elon Musk, prezradil, že produkcia tohto pripravovaného elektromobilu započne v roku 2020. Model Y má byť podľa jeho tvrdení výrobnou revolúciou, pričom od pretvorí spôsob výroby elektromobilu ako ho dnes poznáme.

Tesla Pick-up

Po Modeli Y má nasledovať aj elektrický pick-up spoločnosti, ktorý bude disponovať dvoma elektromotormi, údajne „šialeným“ krútiacim momentom a odpružením, ktoré zvládne na korbe uniesť aj ďalší automobil. Vďaka 360° kamerám bude môcť aj takýto pick-up parkovať úplne sám.

Tesla Roadster

Tesla už predstavila aj elektrickú raketu na cesty v podobe modelu Roadster, ktorý má byť dostupný už v roku 2020. S maximálnou rýchlosťou 402 km/h a dojazdom až 1000 km pôjde o jeden z najlepších elektromobilov vôbec.

Audi E-tron

Nenechaj si ujsť
Toto je prvý pohľad na automobil budúcnosti. Nemá volant a je vybavené futuristickými technológiami

Americkí zákazníci by si mali podľa Audi užívať svoj elektrický E-tron už v budúcom roku. Na jedno nabitie im táto novinka poskytne dojazd 400 km a z 0 na 100 km/h zrýchli za 6 sekúnd.

Mercedez-Benz EQC

Zaostávať nechce ani Mercedes-Benz, ktorý má svoj elektrický SUV model EQC odhaliť už v roku 2019. Akumulátor pritom na jedno nabitie sľúbi dojazd až 500 km.

Mercedes-Benz EQA

Riešenie pre kompaktné elektrické autá má predstavovať model EQA s dvoma elektromotormi a pohonom všetkých kolies. Vzhľadom na investíciu automobilky do tohto segmentu vo výške 11 miliárd dolárov môžeme tento nový elektromobil očakávať už onedlho.

Mercedes-Benz EQS

Model EQS nebude elektrickou alternatívou pre aktuálnu triedu S. Pôjde o elektrický sedan, ktorý môže prísť na svet medzi rokom 2020 až 2022.

Chevy Bolt (2018)

Všetkých nadšencov elektrických áut prekvapil Chevrolet, ktorý svoj kompaktný a dostupný elektromobil Bolt uviedol na trh už v roku 2015.

BMW Mini E

Nemecké BMW má do roku 2025 predstaviť až 12 elektrických modelov, medzi ktorými bude aj model Mini E. Ten by sme mali u predajcov nájsť už o rok, no zatiaľ nie sú o ňom dostupné takmer žiadne informácie.

BMW iX3

Nenechaj si ujsť
V Nórsku má už vyše polovica predaných áut elektrický pohon. Vláda mieri ešte vyššie

Po aprílovom predstavení elektrického modelu iX3 by sa mala jeho produkcia začať v roku 2020. Elektromotor pritom ponúkne 270 konských síl a batéria zasa dojazd 400 km.

Volvo Polestar 2

Volvo Polestar 2 bude mať premiéru už v budúcom roku. Medzi jeho prednosťami bude dojazd až 563 km, výkon 405 koní a príjemná cena 34 500 €.

Volvo XC40

Toto elektrické SUV by sa malo ukázať po uvedení vyššie spomenutého Volva Polestar 2, no výrobca zatiaľ jeho bližšie špecifikácie neprezradil.

Fisker EMotion

V roku 2019 svetlo sveta zrejme uzrie aj Fisker EMotion, ktorý na jedno nabitie zvládne prejsť až 644 km a stovku zvládne pod 3 sekundy, pričom sa jeho maximálka má zastaviť na 257 km/h.

Faraday Future FF 91

Napriek pochybnostiam sa mala dať automobilka Faraday Future dokopy. Prvé dodávky tohto elektromobilu by mali začať koncom tohto roka, no stále nie je nič isté. Zákazníkom však model FF91 ponúkne 3 elektromotory s ohromným výkonom 1050 koní a akceleráciou z 0 na 100 km/h len za 2,39 sekundy.

Elektrický Crossover Subaru

Svoj elektrický crossover má Subaru ukázať v roku 2021, no je o ňom známych len veľmi málo informácií. Zatiaľ však spoločnosť do konca tohto roka predstaví prvý elektrický plug-in hybrid.

GM Cruise AV

Nenechaj si ujsť
Vo Švédsku postavili jedinečnú cestu pre elektromobily. Dobíja batérie počas jazdy

Tento odvážny elektromobil má priniesť úplne autonómne riadenie bez volantu a pedálov pre vodiča, ktorý si ho bude môcť dokonca privolať len svojim smartfónom.

Byton M-Byte

Mladý čínsky startup Byton predstavil svoju víziu, SUV elektromobil M-Byte, v januári. Podľa zakladateľa spoločnosti sa tohto luxusného kúsku zákazníci dočkajú už v budúcom roku.

Byton K-Byte

Byton chce mať zastúpenie aj medzi elektrickými sedanmi, kde ukáže v roku 2021 model M-Byte s maximálnym dojazdnom 523 km a množstvom komfortnej výbavy.

Hyundai Kona Electric

Malý elektromobil má už aj Hyundai, ktorý ho na trh prinesie v 4. kvartáli tohto roka. Na jedno nabitie zvládne prejsť 415 km a vo svojej výbave ponúkne aj asistenčné prvky, ktoré majú pomáhať zabrániť nehode či udržať auto v jazdnom pruhu.

Elektrický Crossover Ford

Ford sa na tému elektromobilov vyjadril, že svoj elektrický crossover ukáže o 2 roky, pričom mu pridá dojazd 482 km a dostupnú cenovku.

SF Motors SF5

Ďalší z mladých startupov odhalil svoje plány s výrobou elektromobilov tento rok v marci. Jeho model SF5 má dostať až 1000 konských síl a produkcia by mala začať už v budúcom roku.

Rimac C_Two

Ďalším skvelým elektrickým superšportom z dielne tejto chorvátskej automobilky bude model C_Two. Výrobca začne s jeho produkciou o 2 roky a vybaví ho nevídanými vlastnosťami. Ohromiť chce najmä výkonom 1 914 konských síl, dojazdom takmer 650 km a maximálnou rýchlosťou, ktorá sa vyšplhá až na 400 km/h. Z 0 na 100 km/h to pritom Rimac C_Two podľa doterajších tvrdení zvládne za neuveriteľných 1,58 sekundy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom