Škandinávske krajiny patria medzi najviac ekologické krajiny. Vo veľkom podporujú elektromobily, znižujú produkované emisie a recyklujú takmer všetko čo sa dá. Konkrétne Švédsko túto hranicu posunulo ešte o čosi ďalej. Aj keď zatiaľ ide len o malý krôčik, do budúcna by to mohlo zmeniť fungovanie dopravy.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Do prevádzky bola totiž uvedená prvá elektrifikovaná cesta, ktorá funguje na spôsob električkovej trate. Jej nespornou výhodou je to, že dokáže nabíjať elektromobil počas jazdy. Aj keď má zatiaľ len 2 km, do budúcna plánuje Švédsko vytvoriť sieť takýchto tratí po celej krajine.

Špeciálne koľajnice priamo vo vozovke

Nabíjanie prebieha výlučne len počas jazdy, a to prostredníctvom špeciálneho ramena, ktoré prenáša energiu z koľajnice do batérie vozidla. Prúd sa automaticky preruší pri zastavení vozidla, čo umožní systému presne vypočítať, koľko energie automobil spotreboval a následne tak vyúčtovať náklady.

Myslelo sa aj na to a pokiaľ bude automobil predbiehať, rameno sa automaticky odpojí a znova sa pripojí po zaradení do jazdného pruhu. Na povrchu koľajnice navyše neprúdi žiadna elektrina, takže je úplne bezpečná. Tá sa nachádza 5 – 6 centimetrov pod povrchom.

V budúcnosti oveľa viac ciest

Celkový plán spoločnosti eRoad Atlanta, ktorá stojí za touto výstavbou, je vytvoriť sieť po celom Švédsku, s dĺžkou až 20 000 kilometrov. Investícia do projektu predstavuje až 7,7 miliardy eur. Ak by sa to navyše spojilo s výstavbou ciest, cena by sa mohla ešte výrazne znížiť.

Nenechaj si ujsť!
Oficiálne má prísť až o rok, no teraz doručuje svoju prvú zásielku. Tesla Semi je už na cestách

No najprv sa bude počas nasledujúcich dvoch rokov testovať daný 2 kilometrový úsek. Bude sa zisťovať, ako systém funguje za bežných dopravných podmienok a v rôznych poveternostných podmienkach. Vďaka takejto ceste, by sa mohli stať aj elektromobily o dostupnejšie, nakoľko ich batérie by mohli byť menšie a tým pádom aj ich výrobné náklady.

O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak