Futuristické technológie sú k nám bližšie než sa zdá. Americká spoločnosť General Motors verí, že tou najlepšou kombináciou budú elektromobily so samojazdiacimi vlastnosťami. 

Práve tie sú podľa nej kľúčom k svetu bez dopravných nehôd a emisií. Jedna z najväčších automobilových spoločností zverejnila dôležitú správu Americkému národnému úradu pre bezpečnosť cestnej premávky. Tá obsahuje všetky dôležité plány spoločnosti o tom, ako chce na cesty dostať samojazdiace autá. A to už v roku 2019.

Zoznám sa s Cruise

Nenechaj si ujsť
Vodiči Tesly si naplánujú trasu už aj z domu. Aj na Slovensku

O vývoj autonómnych vozidiel sa stará dcérska firma Cruise Automation. Tá predstavila svoj koncept samojazdiaceho auta, ktoré zatiaľ nemá žiadne špeciálne pomenovanie. Z veľkej časti vyzerá ako úplne bežné auto, no v skutočnosti toho dokáže oveľa viac. Je vybavené pokročilými senzormi a samojazdiacim systémom, vďaka čomu dokáže jazdiť samostatne a nepotrebuje vodiča.

General Motors
Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / General Motors / YouTube

Auto vidí okolie v 360 stupňoch a jeho schopnosti sa nezhoršia ani pri zotmení. Systém vie identifikovať chodcov, neočakávané prekážky a problém mu dokonca nerobí ani uvoľnenie cesty pre záchranné vozidlá alebo zabraňovanie nehodám. „Tento komplexný a integrovaný prístup k bezpečnosti v kombinácii s testovaním v jednom z najkomplexnejších prostredí vo svete nám umožňuje bezpečne urobiť ďalší krok – odstránenie volantu, pedálov a iných manuálnych ovládačov,“ uviedlo GM v správe.

General Motors
Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / General Motors / YouTube

„Naše autonómne vozidlo Cruise má potenciál poskytnúť úroveň bezpečnosti ďaleko mimo schopností ľudí. Čím viac budú naše skúsenosti a iteračné vylepšenia lepšie, tým budeme bližšie k vízii nulových nehôd,“ pokračovalo GM. Auto pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov pracuje s mnohými pokročilými technológiami. Sú medzi nimi napríklad kamery, artikulačné radary, lidary a ďalšie radary na malú či veľkú vzdialenosť.

Jazdy cez aplikáciu

General Motors
Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / General Motors / YouTube

GM si cestovanie v budúcnosti predstavuje formou súčasných taxislužieb, ako je napríklad Uber. Pasažier si cez mobilnú aplikáciu zavolá auto a to ho odvezie na zvolenú destináciu. Aplikácia navyše autu vopred odošle používateľské nastavenie klimatizácie a rádia, takže pre neho príde perfektne pripravené. Pokiaľ by si si chcel prečítať kompletnú správu od GM, zamier na tento odkaz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom