Luxusná americká automobilka Cadillac, ktorá patrí pod koncern General Motors, pred pár hodinami potvrdila, že s vývojom spaľovacích automobilov nadobro končí. Každý nový model už bude plne elektrický, informuje portál Electrek.

Toto rázne rozhodnutie oznámil samotný riaditeľ automobilky Cadillac, Rory Karvey. Dodal tiež, že ich autá so spaľovacími motormi sú pomerne „svieže“, čiže sa ešte nejaký ten rok predávať budú, no prichádzajúce novinky už majú byť len elektrické.

Cadillac

Úplné zastavenie predaja spaľovacích áut plánujú najneskôr do roku 2030, teda podobne, ako väčšina iných veľkých automobiliek, no zároveň skôr, ako ostatné automobilky patriace do koncernu GM. Koncern totiž oznámil snahu byť plne elektrický najneskôr do roku 2035.

Prvý elektrický Cadillac už poznáme

Automobilka len predvčerom oficiálne odhalila produkčnú verziu svojho prvého elektromobilu s názvom Cadillac Lyriq, ktorý si drží podpis luxusného výrobcu automobilov, no pridáva mu šmrnc a moderný vzhľad, ktorý sa pri použití elektrického pohonu nesmierne hodí.

NEPREHLIADNI
Elektrický Hummer dostane ešte jednu špeciálnu verziu, parametrami rúbe poriadne vysoko

Ako uvádza automobilka na svojom webe, produkčná verzia Lyriqu ponúka dojazd cez 480 km na jedno nabitie. O pohon sa stará elektromotor s výkonom 255 kW (340 koní) a krútiacim momentom 440 Nm.

Cadillac

Lyriq je tiež vybavený pomerne výkonnou 19,2 kW palubnou AC nabíjačkou a na DC stojane je schopný nabíjať sa výkonom až 190 kW. Medzi ďalšie „highlighty“ vozidla môžeme zaradiť masívnu 33″ zahnutú obrazovku, ktorá kombinuje virtuálny kokpit s infotainmentom.

Cadillac

Nechýba kvalitný audio systém od spoločnosti AKG s 19 reproduktormi. Produkčná verzia, ktorá sa začne vyrábať začiatkom budúceho roka, dostane aj pokročilého asistenta jazdy na diaľnici, vďaka ktorému bude môcť vodič na kompatibilných cestách pustiť volant a nebude sa musieť venovať jazde.

Koncern GMC tasí silné zbrane

Elektrický Hummer je jedným z najsledovanejších prichádzajúcich elektromobilov, a to aj napriek tomu, že doposiaľ neexistuje žiaden reálny prototyp jeho pickup verzie. Všetky informácie sú zatiaľ len na „papieri“ a grafiku s animáciami pomáhal vytvoriť počítač.

Americký koncern nedávno ohlásil, že popri Hummeri EV, ktorý na trh zavíta ako pickup, ale aj klasické SUV, svoj vlastný elektrický pickup prinesie aj automobilka Chevrolet. No a nepôjde o nič iné, ako o legendu menom Silverado.

Chevrolet

Novinka od Chevroletu bude postavená na elektrickej platforme Ultium, ktorá budúcim vozidlám zabezpečí dojazd cez 650 km na jedno nabitie. Nové elektromobily sa majú vyrábať v továrni zvanej ako „Factory Zero“ v Detroite, píše CNBC.

Ohlásenie elektrického Silverada bolo rovnako pôsobivé, ako pri Hummeri EV, no taktiež bez reálneho prototypu. Prezident GMC Mark Reuss vyhlásil, že Silverado prinesie inovácie, ktoré si fanúšikovia nedokážu ani predstaviť. Sme tak veľmi zvedaví, či gigant dokáže tieto odvážne slová neskôr aj naplniť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom