O brutálnom elektromobile Hummer EV vo verzii pickup sme toho doposiaľ počuli veľa, no reálny prototyp nám zatiaľ automobilka neukázala. Všetky informácie sú len „papierové“, alebo pochádzajú z rôznych simulácií a animácií. Nová informácia z dielne GMC hlási ďalší brutálny elektrický Hummer, tentokrát ako SUV. Ako informuje InsideEVs, záujemcovia tak budú mať na výber z dvoch karosárskych prevedení.

Fanúšikova skôr očakávali predstavenie prvého reálneho elektrického vozidla Hummer, alebo aspoň nejaký pojazdný prototyp, ktorý by utvoril lepšiu predstavu, čo ponúkne produkčná verzia. Žiaľ, takéto predstavenie sa zatiaľ nekoná a GMC len oznámilo, že popri prevedení pickup bude k dispozícii aj verzia SUV.

NEPREHLIADNI
Prvý kus elektrického Hummeru ešte ani nie je na svete, no už sa predal za nehoráznu čiastku

Totožná platforma, odlišné špecifikácie

Pohonná jednotka aj technológie sú v prípade pickupu a SUV úplne rovnaké. Nakoľko je však SUV o niečo ťažšie, jeho zrýchlenie z 0 na 100 km/h je horšie. Papierový údaj hovorí o 3,5 sekundách, zatiaľ čo v prípade pickupu sú to rovné 3 sekundy, píše CNBC. S troma elektromotormi o celkovom výkone 830 koní to však nebude pre toto obrovské auto žiaden problém.

GMC

Obe vozidlá sú postavené na platforme Ultium. Prvá edícia, označovaná aj ako Edition 1, ponúkne dojazd cez 480 km na jedno nabitie. Takýto kolos teda pochopiteľne potrebuje aj masívnu batériu, ktorej kapacita však zatiaľ oficiálne oznámená nebola, no šepká sa o veľkosti až 200 kWh.

GMC

Rýchle nabíjanie s výkonom až 300 kW naopak zabezpečí, že budúci majiteľ nestrávi na nabíjačkách celú večnosť. K dispozícii majú byť tiež dve konfigurácie, cestná a „Extreme Off-Road“, teda terénna. Tá príde na 35″ terénnych pneumatikách obutých na 18″ diskoch. Extra spevnená spodná časť ochráni batérie v podlahe a 360-stupňová kamera zlepší prehľad okolo celého vozidla.

Vnútri je k dispozícii hlavný 13,4-palcový infotainment displej a menší 12,3-palcový displej pre vodiča, celý systém pritom pobeží na hernom Unreal Engine. Novému Hummeru nechýba ani asistenčný systém GM Super Cruise, ktorý okrem iného ponúka aj úplne autonómnu jazdu na diaľnici bez nutnosti držania rúk na volante.

GMC.com

Verzia SUV poskytuje 5 miest na sedenie, veľký krytý batožinový priestor a dnes už pomerne nezvyčajnú vec – plnohodnotnú rezervnú pneumatiku pripevnenú na výklopných dverách kufra.

Dostupný o niečo neskôr

Zatiaľ čo pickup verzia prichádza na trh už túto jeseň, verzia SUV sa do predaja dostane až v roku 2023. Drahšia Edition 1, ktorá bude v predaji ako prvá, vyjde záujemcov na viac ako 85 000 €, no v roku 2024 sa dočkáme aj lacnejšej verzie s cenovkou od 68 000 €.

Prvá edícia pickupu Hummer EV, ktorú teda pravdepodobne oficiálne spoznáme už o pár dní, je zároveň aj najdrahšia, no ponúkne najlepší dojazd cez 560 km. O rok neskôr, teda v roku 2022, uvidíme model Hummer EV 3X s dojazdom cez 480 km a cenovkou okolo 85 000 €.

Rok 2023 prinesie model Hummer EV 2X s rovnakým dojazdom a cenou 76 500 € a v roku 2024 sa dočkáme najdostupnejšieho modelu Hummer EV 2 s dojazdom cez 400 km a cenou 68 000 €. S rovnakými označeniami by mala podľa všetkého prísť aj verzia SUV.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom