Vyzerá to, že CEO Tesly Elon Musk má poslednú dobu plné ruky práce. Len pred mesiacom úspešne vyslal na obežnú dráhu svoj automobil Tesla Roadster a už v utorok 6. marca vypustil do vesmíru, počas jubilejného päťdesiateho štartu rakety Falcon 9, najväčší satelit v histórii SpaceX. Aby toho nebolo málo, Musk hneď na druhý deň cez svoj Instagram zverejnil fotku prvého nákladného elektromobilu z dielne Tesly.

Ide zatiaľ len o prototyp vozidla s pomenovaním Semi, ktorého výrobu spoločnosť oznámila v novembri. Snímka zachytáva nákladiak pred jeho prvou skúšobnou jazdou, ktorá bude viesť z továrne Tesla Gigafactory v Nevadskej púšti do továrne na výrobu automobilov vo Fremonte. Ako inak, bude prevážať elektrobatérie.

Musk naznačil, že vlastnosti tohto vozidla, ktoré sa začne vyrábať až v roku 2019, budú impozantné a majú spĺňať všetky očakávania automobilových analytikov. Tesla pre svojich zákazníkov pripravuje kamión, ktorý dokáže bez prívesu zrýchliť z nuly na stovku za neuveriteľných päť sekúnd. S nákladom 36 ton to dokáže za približne 20 sekúnd. Semi sa môže pochváliť tiež dojazdom až 800 kilometrov. Tým chce spoločnosť naplniť sľub, ktorý dala zákazníkom, že prinesie nákladné vozidlo, ktoré bude rýchle, efektívne a štýlové.

Tesla Semi
Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot / Youtube / Brandon Camargo

Keďže elektrický kamión nepotrebuje vpredu masívny spaľovací motor, kabína šoféra dostala jedinečný dizajn. Sedadlo vodiča je umiestnené v strede kabíny pre lepšiu viditeľnosť premávky a priestorovo dokonca umožní šoférovi stáť. Rovnako ako ďalšie Tesly aj táto prináša autopilota, ktorý umožní vozidlu automaticky brzdiť, prípadne zostať vo svojej jazdnej dráhe bez zásahu vodiča.

Koľko stojí táto hračka?

Cena nákladiaka s dojazdom 800 kilometrov by ťa vyšla na 180 tisíc USD. Lacnejšia verzia, ktorá na jedno nabitie prejde necelých 500 kilometrov začína na 150 tisíc USD. Máme dobrú správu aj pre fajnšmekrov. Bude dostupná aj limitovaná séria s názvom „Founders Series“, z ktorých bude vyrobených tisíc kusov. Ostáva našetriť rovných 200 tisíc USD. Od novembrového predstavenia vozidla, prejavilo záujem o Semi viacero veľkých spoločností vrátane Pepsi, Walmart a UPS. Do roku 2019, však bude ešte prebiehať vývoj a Semi sa bude využívať len na testovanie a prepravu podobnú tej dnešnej.

Nákladiak Semi má priniesť odlišný dizajn a autonómne jazdné vlastnosti, ktoré ho odlišujú od svojej konkurencie, ktorá sa na deklarované ambiciózne vlastnosti pozerá skôr skepticky. To, že je teraz v oblasti autonómnych áut rušno dokazuje aj minulotýždňový počin americkej spoločnosti Uber, ktorá začala prevádzkovať nákladnú dopravu autonómnym vozidlom v Arizone.

Tesla Semi
Zobraziť celú galériu (0)
Tesla Semi. Zdroj: Tesla

Vývoj rovnako prebieha v spoločnostiach Toyota a General Motors, ktoré ale v svojich nákladných elektromobiloch počítajú aj s vodíkovými palivovými článkami, ktoré majú umožniť dlhší dojazd. V Tesle to ale nečakajte, keďže Musk je odporcom tejto technológie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom