Španielska spoločnosť Silence známa hlavne vďaka výrobe praktických mestských skútrov, ktoré sú plne poháňané elektrinou. Ako upozorňuje portál Electrek, spoločnosť sa rozhodla expandovať aj do zvyšnej časti Európy a je možné, že čoskoro tieto skútre budeme stretávať aj na našich cestách. 

Motorky a skútre sú veľmi dobrým dopravným prostriedkom hlavne vo veľkých mestách. Síce sa nejedná o najekologickejší spôsob prepravy, no každopádne ide o veľmi rýchlu a mobilnú možnosť presunu jednej až dvoch osôb.

Spoločnosť Silence však stojí za vývojom elektrickej verzie, ktorá je schopná cestovať maximálnou rýchlosťou až 100 km/h a to pri dojazde slušných 115 kilometrov. Kým doteraz si si tento elektrický skúter mohol zakúpiť len v rámci Španielska, dlho to už ale platiť nebude.

Najprv tie najväčšie krajiny, neskôr aj zvyšné trhy

Model predávaný v Európe nesie názov Silence S01 a dosahuje rýchlosť až 100 km/h, pri maximálnom dojazde 115 kilometrov. Elektrický motor má výkon 11 kW a je porovnateľne výkonný, ako klasický skúter o objeme 250 cm3. Nechýba mu priame prepojenie pomocou smartfónu, pričom pri riadidlách sa nachádza praktický držiak. Skúter má k dispozícii 3 jazdné režimy (športový, mestský a ekonomický) a dokonca aj spiatočku. Pri váhe 105 kg je však viac menej zbytočná a manipulácia so skútrom bude bezproblémová. Na hlavnom budíku je možné vidieť aktuálnu rýchlosť, teploty či dojazd.

Samotná batéria má kapacitu 5 kWh, je umiestnená v zadnej časti a má vstavané kolesá a teleskopickú rukoväť, aby bola manipulácia s ňou čo najviac pohodlná. Batéria má dokonca zásuvky na to, aby sa z nej mohli napájať ďalšie spotrebiče. Problémom však môže byť cena, ktorá je stanovená na 5995 €, čo je poriadka pálka.

Prvé krajiny kde sa bude skúter predávať sú Nemecko, Talianska, Francúzsko a Spojené kráľovstvo. V súčasnosti spoločnosť Silence pracuje na tom, aby zabezpečili predajnú sieť prostredníctvom dealerov. Na našu otázku, či spoločnosť plánuje vstup aj na slovenský trh odpovedala, že prioritne sa venujú trhom spomenutých vyššie a ak sa ich expanzia vydarí, nasledovať budú ďalšie krajiny, teda možno aj Slovensko.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom