O návrate legendárnej značky terénnych automobilov od spoločnosti GMC počúvame už nejaký ten piatok. Automobilka teraz konečne oživený Hummer EV odhalila a zasádza sa na trh elektromobility. Elektrický pick-up prichádza s výkonom až 1000 koní a dojazdom, ktorý prekvapí, píše Engadget.

Legendárny „tereňák“ je späť

Model Hummer EV je oživením známej značky najväčších SUV na trhu ako sa na rok 2020 patrí. Po obrovských automobiloch s obrovskou spotrebou sa spoločnosť GMC rozhodla pojať nový pick-up doslova elektricky, avšak zároveň neukrojila zo žiadnych schopností.

Novinka je poháňaná troma elektromotormi s celkovým výkonom až 1000 koní a krútiacim momentom takmer 15 600 Nm, vďaka ktorému dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za približne 3 sekundy, čo je podobná hodnota ako má pripravovaný Rivian R1.

Hummer EV disponuje 24-modulovým batériovým systémom Ultium koncernu General Motors, ktorý bol predstavený v marci tohto roka, pričom elektromobilu by mal vystačiť na viac než 560 kilometrov dojazdu, avšak spoločnosť jej kapacitu neodhalila, píše The Verge. Elektromobil nezaostáva ani v oblasti rýchleho DC nabíjania. To pri napätí 800 V a výkone 350 kW dokáže doplniť až 160 kilometrov dojazdu za desať minút.

Samostatnou kategóriou sú však terénne vlastnosti pick-upu, kde sa GMC nenechalo v žiadnom prípade zahanbiť. Prvou z nich je adaptívne vzduchové odpruženie s názvom Extract mode, ktoré umožňuje zdvihnúť podvozok vozidla až o 15 centimetrov tak, aby sa mohlo lepšie brodiť vodou alebo prekonať prekážky ako napríklad popadané balvany, k čomu však plnohodnotne postačia aj dodávané 35-palcové gumy.

Podľa výrobcu je nový Hummer schopný brodiť sa vo vode do hĺbky okolo 60 centimetrov, pričom podvozok je obložený dodatočným pancierom, aby nedošlo počas jazdy k poškodeniu akumulátorov. Vodič si tiež bude môcť manuálne nastaviť rozdelenie krútiaceho momentu medzi prednú a zadnú nápravu.

Skvelou vychytávkou je tiež „krabí“ režim (Crab mode), vďaka ktorému je možné nasmerovať a poháňať všetky štyri kolesá pick-upu do rovnakej strany, čo poskytuje ešte väčšiu úroveň manévrovateľnosti v náročnom teréne. Tento režim je však dostupný iba pri nízkych rýchlostiach.

GMC tiež vybavila elektromobil systémom UltraVision, ktorý sa skladá zo skupiny kamier a senzorov na prednej a zadnej časti podvozku s účelom pomôcť vodičovi pri prechode cez prekážky vďaka 18 „pohľadom“ okolo celého vozidla. Slušné vybavenie získal aj interiér, ktorého najzaujímavejšou časťou je panoramatická strecha Infinity roof pozostávajúca s odnímateľných priehľadných panelov.

Vnútri je k dispozícii hlavný 13,4-palcový infotainment displej a menší 12,3-palcový displej pre vodiča. Novému Hummeru nechýba ani asistenčný systém GM Super Cruise, ktorý okrem iného ponúka aj úplne autonómnu jazdu na diaľnici bez nutnosti držania rúk na volante.

Dostupný bude v 4 variantoch, ceny však nie sú nízke

Hummer EV bude ponúkaný v štyroch rôznych variantoch, pričom prvý z nich, Hummer EV Edition 1, príde na jeseň budúceho roka s cenou 112 595 dolárov a plnou výbavou.

V roku 2022 a 2023 potom dorazia modely Hummer EV3X a EV2X s cenou 99 995 a 89 995 dolárov a nižším dojazdom a výkonom. Na jar 2024 bude dostupný aj najlacnejší Hummer EV2, ktorý za cenu 79 995 dolárov ponúkne výkon 625 koní, dojazd 400 kilometrov a pomalšie 400V nabíjanie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP