Moderné „múdre“ zariadenia ako smartfóny sa čoraz častejšie stávajú terčom útoku rôznych tajných služieb, ktoré chcú získať citlivé informácie. Nekalé praktiky tajných služieb v USA odhalil informátor, pre ktorého znamená bezpečnosť viac než pre kohokoľvek iného. Edward Snowden pozná cenu súkromia, a tak sa rozhodol vytvoriť jedinečnú aplikáciu Haven, ktorá premení Android smartfóny na „strážneho psa“.

Možno si už počul o chlapíkovi menom Edward Snowden, ktorý sa pred pár rokmi postaral o veľký rozruch, keď prezradil ako funguje americká vláda a jej tajné služby. Bol to práve on, kto zverejnil tajné informácie o sledovaní telefonátov a SMS správ v Číne americkou NSA. Taktiež potvrdil, že Spojené štáty majú prsty v odpočúvaní mnohých svetových lídrov a svoje chápadlá mali natiahnuť až do Bruselu. Z jeho odhalení je jasne vidieť, že bezpečnosť a ochrana súkromia nie sú dnes brané vôbec vážne.

Pretože bezpečnosť je prvoradá

Edward Snowden sa rozhodol pomôcť obyčajným ľuďom lepšie si ustrážiť svoje súkromie novou aplikáciou Haven. Pomocou tohto softvéru je možné premeniť Android smartfóny na sledovacie zariadenie. „Predstavte si, že máte stále so sebou svojho strážneho psa, ktorého si môžete zobrať aj do hotelovej izby a nechať ho strážiť, keď tam nie ste. Tento systém dokáže zaznamenať  mnohé udalosti a natočiť ich.“ – Edward Snowden. Fungovanie aplikácie Haven je nesmierne jednoduché a účelné.

Nenechaj si ujsť
V USA chcú spraviť revolúciu v armáde. Ľudí budú špehovať rastliny

Stačí, aby si ju používateľ stiahol do svojho smartfónu, ktorý chce využiť ako sledovacie zariadenie a následne ho umiestnil na miesto, ktoré má byť monitorované. Pritom nemusí ísť o žiaden drahý model, pretože na tieto účely pokojne postačí aj lacnejší Android smartfón. Haven je možné nastaviť a prispôsobiť tak, aby pri zaregistrovaní pohybu bolo spustené nahrávanie videa či fotografovanie. Záznamy z tohto „špionážneho“ telefónu si môže takmer ihneď používateľ pozrieť na svojom osobnom smartfóne či tablete. Prenos údajov prebieha cez šifrované služby ako Signal či Tor.

Beta testovanie už začalo

Smartfóny sú už dlhé roky vybavené hardvérom, ktorý toho dokáže skutočne veľa. Spolupráca rozličných senzorov a ďalšej výbavy tak vytvára naozaj chytré zariadenie, ktoré môže byť využité aj inak ako len na prezeranie Facebooku či pridávanie fotiek na Instagram.

Haven premení každý Android smartfón na sledovacie zariadenie, ktoré sa vojde do vrecka.“ – Edward Snowden, tvorca aplikácie.

Otázka bezpečnosti dnes nie je vôbec zanedbateľnou a v ochrane súkromia môže tak byť nesmierne nápomocnou aj aplikácia ako Haven. Tá je už dostupná aj v otvorenom beta testovaní, kde však nemusí každá funkcia fungovať spoľahlivo. Ak si ju chceš napriek tomu vyskúšať aj ty, môžeš si ju bezplatne stiahnuť v Obchode Play.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú