Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Otázku národnej bezpečnosti riešia mnohé svetové mocnosti, vrátane USA, ktoré sa pri vývoji nových vojenských technológií spoliehajú na agentúru DARPA. Jej pracovníci sú súčasťou mnohých výskumov, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť krajiny. Americká DARPA teraz pracuje na novom projekte, v ktorom majú hlavnú rolu zohrať rastliny ako senzory potenciálnych hrozieb.

Moderné technológie sa v dnešných dňoch dostali na vysokú úroveň a mnohokrát je aj pre vedcov zložité vyvinúť niečo ešte sofistikovanejšie a dokonalejšie. Napriek vyspelosti nie sú ani tie najnovšie zariadenia vždy ideálnym prostriedkom pre vojenské účely. Vedci z agentúry DARPA sa preto rozhodli obrátiť na rastliny. Tie budú v ich poslednom výskume slúžiť ako samočinné a vysokocitlivé senzory, ktoré bude možné diaľkovo monitorovať.

Rastlinné senzory budú upozorňovať na potenciálne hrozby

Aj zdanlivo jednoduché, tiché a nenápadné rastliny tak môžu poslúžiť ako perfektný nástroj pre detekciu chemických látok, patogénov, žiarenia či elektromagnetických signálov. Informácie z týchto prírodných senzorov chcú vedci spracovávať pomocou už existujúceho hardvéru.

Prvotným krokom vo výskume však bude modifikácia základných stavebných buniek rastlín, ktoré majú byť „preprogramované“ pre snímanie špecifických podnetov. Tieto úpravy ale nemajú mať vplyv na ich rast v prirodzenom prostredí a ani na ich rozmnožovanie. Rovnako majú byť geneticky modifikované rastliny odolné voči prírodným škodcom či mikróbom.

Využijú sa aj mimo armády

Pokiaľ sa DARPE skutočne podarí priviesť tento výskum do úspešného konca, vytvoril by sa tak nový typ nenápadných, energeticky nenáročných a veľmi efektívnych senzorov. Časom by však svoje uplatnenie nemuseli nájsť len v armáde, ale mohli sa dostať aj medzi civilistov. Tým by mali pomôcť odhaliť nevybuchnuté míny či iné nebezpečenstvá, ktoré za sebou nechali staré vojenské konflikty.

Program APT (Advanced Plant Technologies) je vo svojom základe synteticko-biologickým výskumom, ktorým chce DARPA vyvinúť efektívny systém pre navrhovanie, vytváranie a testovanie modelov, ktoré sa budú môcť prispôsobiť rôznym potrebám.“ – Blake Bextine, manažér programu APT.

Nenechaj si ujsť
Americká armáda sa pokúša v najnovšom výskume „hacknúť“ ľudský mozog a zdokonaliť jeho schopnosti

Druh podnetov, na ktoré budú rastliny reagovať, musia vedci definovať počas ich modifikácie. Prvotné testy budú prebiehať v laboratórnych podmienkach a simulovanom prirodzenom prostredí rastlín. Počas celého výskumu majú byť dodržané všetky federálne predpisy, čo bude overovať aj výbor pre biologickú bezpečnosť. Vedcom rozhodne potrvá roky, kým tento výskum dovedú do úspešného konca. Pokiaľ sa im to podarí, môžu ním začať novú éru všadeprítomných senzorov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú