Mobil za volant nepatrí a vie to mnoho vodičov. Polícia šoférov neustále napomína, pretože aj nevinné prečítanie SMS správy či telefonovanie môže viesť k dopravnej nehode, kde môžu byť ohrození ostatní účastníci cestnej premávky. Slovenská vláda pritom prednedávnom zaviedla do praxe aj vyššie pokuty, ktoré majú ľudí za volantom odradiť od používania smartfónov. Aby polícia upozornila na tento problém dôraznejšie, spustila na Facebooku aj vlastný seriál krátkych videí, kde informuje o zmenách v zákone.

Vláda Slovenskej republiky schválila novelu zákona o cestnej premávke, ktorá sprísňuje postihy za používanie mobilných a iných audiovizuálnych zariadení počas šoférovania ešte v priebehu júna. Platnosť táto novela nadobudla 1. decembra a ukladá polícii možnosť udeliť za tento priestupok dvojnásobne vyššiu pokutu ako tomu bolo doteraz.

Polícia znova varuje vodičov

Donedávna mohli policajti previnilca pokutovať za používanie smartfónu pri šoférovaní pokutou vo výške 50 € pri blokovom konaní a 100 € pri riadnom konaní. Vodič je totiž zo zákona povinný dbať na bezpečnosť cestnej premávky a počas jazdy sa plne venovať riadeniu vozidla. Zákon  č. 8/2019 Z. z. o cestnej premávke § 4 ods. 2 písm. m) určuje, že vodič „nesmie počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla“.

Mobil v aute

MOBIL UŽ NEMÔŽETE V AUTE ANI LEN DRŽAŤ: HROZÍ VÁM NOVÁ POKUTA MINIMÁLNE ZA 100 EUR⚠️Toto video je súčasťou nového seriálu o novele cestného zákona, ktorá je účinná od 1. decembra. V seriáli sa zameriavame na hlavné zmeny v zákone.

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Dienstag, 10. Dezember 2019

Nenechaj si ujsť
Telefonovanie za volantom, alebo ako so správnou výbavou predísť pokute. Čo na to hovorí zákon?

Používanie mobilov za volantom je teda na Slovensku zakázané, no napriek tomu zákon mnohí vodiči nerešpektujú. Nedávnym dôkazom toho bol aj arogantný mladík, ktorý si nerobil ťažkú hlavu z prvej 80 € pokuty za prekročenie rýchlosti a počas šoférovania si zvečnil pokutové bloky svojim smartfónom, zatiaľ čo išiel po ceste zhruba 90 km/h rýchlosťou.

Na fotografii navyše označil aj profil slovenskej polície a pridal emotikony so vztýčeným prostredníkom. Takéto používanie smartfónu za volantom ho vyšlo na ďalších 40 €.

Smartfón za volantom vyjde po novom drahšie

Od začiatku decembra však platí na vodičov väčší „bič“ a za používanie mobilu za volantom im hrozí dvojnásobný trest. Novela zákona totiž zvýšila pokutu za používanie smartfónu za volantom na 100 € v blokovom konaní a 200 € v riadnom konaní.

Zmeny sa pritom týkajú nielen držania smartfónu v ruke. Týka sa to aj iných telekomunikačných, audiovizuálnych a podobných zariadení, ktoré by nemali vodiči používať za jazdy.

Vodiči nechápu, že svojim konaním ohrozujú iných nevinných ľudí a často vymýšľajú, ako si najlepšie schovať mobil za volantom a tak ho obsluhovať. “ – vyjadrila sa polícia na Facebooku. 

Naďalej však môžu počas riadenia vozidla využívať súpravy handsfree. Polícia Slovenskej republiky na svojom oficiálnom facebookovom účte oznámila, že pomocou nových fotoďalekohľadov budú dopravní policajti monitorovať situáciu na cestách a odhaľovať tých, ktorí budú pri riadení vozidla držať v rukách smartfón.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom