Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómom sa podarilo vďaka prieskumu Dark Energy Survey identifikovať 815 transneptúnskych objektov, z ktorých až 461 sme doposiaľ nedokázali pozorovať v žiadnom inom prieskume. Podľa vedcov ide o výrazný krok vpred v poznávaní vonkajšej časti slnečnej sústavy. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Pás plný ľadových objektov

Vo vzdialenosti viac než 30 AU ( AU – astronomická jednotka predstavuje vzdialenosť medzi Slnkom a Zemou) leží viac-menej plochý disk plný planétok a komét. Ide o tzv. Kuiperov pás nachádzajúci sa vo vonkajšej časti slnečnej sústavy za obežnou dráhou planéty Neptún.

NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)

Kuiperov pás sa dodnes považuje za pomerne neznámu oblasť slnečnej sústavy. Objekty v tejto oblasti sa tiež nazývajú transneptúnske objekty (TNO), pričom platí, že väčšina obežnej dráhy takéhoto objektu (planétka, kométa) sa musí nachádzať za orbitou planéty Neptún.

Obežné dráhy niektorých TNO sú však veľmi zvláštne a preto sú radené do podskupiny TNO známej tiež extrémne transneptúnske objekty (ETNO). ETNO sú astronomické objekty, ktoré sa zhlukujú neobvyklým spôsobom a okolo Slnka obiehajú po obrovských eliptických dráhach siahajúcich za obežnú dráhu Neptúnu.

ETNO zohrali dôležitú úlohu v hypotéze o planéte Deväť

Konkrétne sa pohybujú po dráhach vzdialených 30 až 150 AU, teda vo vzdialenosti až 150-krát väčšej ako je vzdialenosť Zeme od Slnka. Pre zaujímavosť, v roku 2016 dvojica astronómov zistila, že ETNO majú na svojich dráhach v perihéliu (bod na dráhe, v ktorom sú najbližšie k Slnku) rovnaký uhol. Títo vedci preto predpokladali, že ETNO podliehajú gravitačnému ťahu akéhosi veľmi hmotného objektu, čo napokon viedlo k hypotéze o tzv. planéte Deväť.

K vytvoreniu hypotézy o planéte 9 viedli korelácie medzi obežnými dráhami šiestich transneptúnskych telies, ktorých čudné obežné dráhy je možné vidieť na obrázku. Zdroj: Wikipedia

Ako upozorňuje portál ScienceAlert, keďže doposiaľ sa podarilo objaviť iba zopár objektov ETNO, každý nový objekt prináša množstvo údajov, ktoré môžu potvrdiť, respektíve vyvrátiť existenciu planéty Deväť.

Vzhľadom na to, že nová štúdia dostupná na predtlačovom serveri arXiv (mala by byť publikovaná v žurnále American Astronomical Society) so sebou priniesla množstvo doposiaľ nepoznaných objektov TNO a ETNO, celá vedecká obec jasá nadšením.

Konkrétne zmieňovaná štúdia identifikovala 815 transneptúnskych objektov, z čoho až 461 bolo doposiaľ neidentifikovaných. Do katalógu s približne 3000 známymi TNO tak pribudol celkom slušný počet nových objektov.

NEPREHLIADNI
Vieme, kde sa nachádza. Tajomná planéta Deväť je bližšie než sme si mysleli

Navyše, v štúdii sa podarilo identifikovať 9 nových ETNO, pričom dráhy štyroch z nich siahajú do vzdialenosti až 230 AU. To môže byť obzvlášť zaujímavé zistenie pre odborníkov zaoberajúcich sa existenciou planéty Deväť, píšu vedci vo svojej štúdii.

Taktiež sa podarilo objaviť štyroch nových Trójanov planéty Neptún, (objekty, ktoré majú spoločnú obežnú dráhu s veľkou planétou, pričom zostávajú na stabilnej obežnej dráhe v blízkosti jedného z Lagrangeových bodov – body, v ktorých sa vyrovnávajú gravitačné a odstredivé sily), množstvo objektov, ktoré sú s Neptúnom v orbitálnej rezonancii, a zvláštny objekt, ktorý vedci označili pojmom „oddelený“, pretože jeho dráha nie je ovplyvňovaná planétou Neptúnu.

Objav nových objektov môže pomôcť nielen k lepšiemu poznaniu a pochopeniu vonkajšej časti slnečnej sústavy, ale dokonca aj pri pátraní po planéte Deväť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú