Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Portál Sciencealert upozornil na to, že nový detailný pohľad na asteroid (101429) 1998 VF 31, nachádzajúci sa „neďaleko“ Marsu, sa až nápadne podobá na Mesiac. Môže to byť stratené dvojča nášho jediného prirodzeného satelitu?

Touto problematikou sa zaoberal medzinárodný tím vedcov, ktorý v rámci svojej štúdie publikovanej v žurnále Icarus skúmal skupinu trójskych asteroidov zdieľajúcich obežnú dráhu Marsu. Jedným zo skupiny pozorovaných asteroidov je aj spomínaný (101429) 1998 VF 31.

Skupina pozorovaných asteroidov pochádza z obdobia ranného vývoja slnečnej sústavy

Pojmom Trójania sa označujú planétky alebo asteroidy, ktoré majú spoločnú obežnú dráhu s veľkou planétou, pričom zostávajú na stabilnej obežnej dráhe v blízkosti jedného z Lagrangeových bodov (body, v ktorých sa vyrovnávajú gravitačné a odstredivé sily). Presnejšie sa títo Trójania nachádzajú v bode L4 a L5, teda približne o 60 ° pred alebo za veľkou planétou.

Zobrazenie planéty Mars a skupiny Trójanov obiehajúcich okolo bodov L4 a L5. V L5 sa nachádza aj (101429) 1998 VF 31. Armagh Observatory

Trójske asteroidy alebo planétky sú často predmetom rôznych výskumov, nakoľko predstavujú materiálne pozostatky pochádzajúce z ranného vývoja slnečnej sústavy. Na zistenie zloženia pozorovanej skupiny Trójanov použili vedci spektrograf X-SHOOTER nasadený na teleskope VLT (Very Large Telescope). Pomocou tohto zariadenia sledovali, ako sa slnečné svetlo odráža od povrchu jednotlivých asteroidov, čo by im mohlo povedať viac o ich zložení, informoval web Phys.

Jedným z pozorovaných asteroidov bol aj pomerne dobre známy asteroid (101429) 1998 VF 31, ktorý sa stal predmetom už viacerých štúdií, avšak až teraz sa podarilo pomocou teleskopu VLT zhromaždiť o ňom množstvo detailných informácií. Tím vedcov v rámci svojho výskumu spojil novo pozorované údaje so staršími údajmi a prišiel k prekvapivému záveru.

Je iný ako ostatné asteroidy

(101429) 1998 VF 31 sa nepodobá na žiadne iné malé teleso nachádzajúce sa v tejto skupine, ale skôr vyzerá ako Mesiac. Odkiaľ sa tento nezvyčajný asteroid mohol vziať a prečo sa tak veľmi podobá na Mesiac, zatiaľ nevieme.

Spektrálna komparácia povrchu Mesiaca (červená farba) a asteroidu (101429) 1998 VF 31 (čierna farba) AOP

Jedným z možných vysvetlení je, že skupina pozorovaných asteroidov sa k Marsu dostala odniekiaľ z ďaleka, zatiaľ čo (101429) 1998 VF 31 je pozostatkom pôvodnej pevnej kôry Mesiaca. Túto teóriu podporuje aj fakt, že ranná slnečná sústava bola výrazne odlišná od tej, ktorú poznáme dnes.

V minulosti bol totiž priestor medzi planétami plný trosiek, vďaka čomu veľmi často dochádzalo k vzájomným zrážkam. Jedna z týchto zrážok mohla viesť k tomu, že sa na obežnú dráhu Marsu dostal akýsi úlomok z pôvodnej pevnej kôry Mesiaca.

Ďalším možným vysvetlením je, že pozorovaný asteroid predstavuje odštiepený fragment Marsu alebo to pokojne môže byť obyčajný asteroid, ktorý získal svoj lunárny vzhľad vďaka vystaveniu slnečnému žiareniu počas celej doby svojej existencie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú