Aktualizácia 13. novembra o 13:40:

SpaceX má misiu Starlink za sebou a nie len že ju vykonal ukážkovo, divákom zároveň poskytol pohľad na jeden z, ak nie ten najkrajší štart rakety Falcon 9. Tá sa vynorila z veľkého mračna hmly a celá scéna pôsobila, ako štart rakety z úplne cudzej planéty.

Misie prebehla podľa plánov, na obežnú dráhu sa dostalo 53 satelitov Starlink novej vrstvy a prvý stupeň dokázal opäť pristáť. Ide tak o jeho deviate úspešné pristátie a čoskoro môže dosiahnuť magickú hranicu desiatich letov, ktorá bola v minulosti stanovená ako minimálne množstvo letov rakety Falcon 9.

Aktualizácia 12. novembra o 18:00:

Kvôli nevyhovujúcemu počasiu došlo k odkladu letu na 13. novembra o 13:19. Detaily misie sa žiadnym spôsobom nemenia a pravdepodobnosť vyhovujúceho počasia sa zvyšuje na 80 %, ďalší odklad preto nie je opäť vylúčený.

Pôvodný článok:

Blíži sa k desiatemu pristátiu

Obrovská konštelácia satelitov Starlink, ktorá má už čoskoro poskytnúť globálne internetové pokrytie, dostane úplne novú vrstvu, štvrtú v poradí, píše Everyday Astronaut. SpaceX vynesie na orbitu desiatky satelitov, pričom obavy z vesmírneho odpadu sa neprestávajú stupňovať.

Zajtrajšiu misiu má na starosti prvý stupeň rakety Falcon 9 so sériovým označením B1058. Ten letel po prvý raz v máji minulého roka, pričom odvtedy vykonal ďalších sedem misií a zajtra si, v prípade ďalšieho úspechu, pripíše na svoje konto deviate úspešné pristátie.

Falcon 9 pripravený na misiu Transporter-1. Zdroj: SpaceX / Twitter

Tento konkrétny prvý stupeň zároveň vyniesol do kozmu misiu Transporter-1, ktorá trhla svetový rekord za najviac družíc na jedinej rakete, pričom išlo až o 143 satelitov z rôznych krajín z celého sveta. Zároveň vyniesol do vesmíru úplne prvú posádku kozmickej lodi Crew Dragon.

Zajtrajší štart je naplánovaný na 13:31 nášho času, pričom priebeh misie bude možné sledovať prostredníctvom oficiálneho vysielania na YouTube kanále SpaceX. Ako však spoločnosť informovala na svojom Twitteri, šanca na vyhovujúce počasie je momentálne len 60 % a hrozí tak odklad. Prvý stupeň sa pokúsi o pristátie na autonómnej lodi JRTI (Just Read The Instructions).

Nová obežná dráha

Na palube rakety Falcon 9 sa dostane na obežnú dráhu vo výške 540 km 53 satelitov Starlink, pričom projekt sa ešte stále nachádza v prvej fáze. Tá totiž pozostáva až z piatich orbitálnych vrstiev satelitov. Ako odhaduje Everyday Astronaut, pre dokončenie štvrtej vrstvy musí SpaceX vykonať takmer 30 letov.

Ďalšie vrstvy sú pre internetovú konšteláciu dôležité, aby dokázala hustejšie pokryť rýchlym a stabilným pripojením celú Zem. Napríklad v Česku už zákazníci dostali prvé terminály a internet využívajú naplno. Na Slovensku k tomu zatiaľ nedošlo a podľa informácií na oficiálnej stránke dôjde k vybaveniu prvých slovenských objednávok až v roku 2022 – dôvodom je čiastočne aj polovodičová kríza.

SpaceX

Narastajúce čísla satelitov Starlink netešia amatérskych astronómov, ako sa však vyjadril Musk, spolupracujú s odbornou komunitou a pre vedeckú činnosť Starlink údajne nepredstavuje hrozbu.

Otázne však je, ako to bude vyzerať na obežnej dráhe. Na obežnej dráhe je týchto družíc takmer 2 000, konečným cieľom je však až 42 000. Okrem internetu má však táto konštelácia aj iné využitia, ktoré môžu zásadne uľahčiť život.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP