Odborníci vo svojej štúdii publikovali zistenia, ktoré sa priamo týkajú megakonštelácie internetových satelitov Starlink na nízkej obežnej dráhe Zeme. Zistili, že ich dokážu použiť namiesto GPS a sú prekvapivo presné, informuje Ars Technica.

Má toto využitie zmysel?

Inžinierski výskumný tím prišiel s metódou, vďaka ktorej dokážu využiť signál internetových satelitov Starlink na pomerne presné určenie pozície na Zemi podobne, ako to robia dedikované GPS satelity, ktoré sú neuveriteľne drahé. Starlink tak nachádza okrem množstva kritika aj dôležité a inovatívne využitie.

Počas testov dosiahli presnosť pod 8 metrov, pričom nemali k dispozícii žiadne reálne dáta prenášané satelitmi a nepotrebovali ani asistenciu spoločnosti SpaceX, ktorá tú to konšteláciu buduje a operuje.

SpaceX

Tím mal k dispozícii len dáta týkajúce sa pozícií jednotlivých satelitov a ich pohybu. „Odpočúvali sme signály a potom sme vyvinuli sofistikovaný algoritmus na určenie našej pozície, pričom sme dokázali, že to funguje s veľkou presnosťou,“ vyjadril sa Zak Kassas, z centra CARMEN na Štátne univerzite Ohio.

Presnosť takmer ako GPS

Vďaka Starlinku dokázal tím určiť pozíciu antény s presnosťou 7,7 metra. Pre porovnanie, GPS satelity to zvládajú s presnosťou v rozmedzí od 0,5 metra do 5 metrov. Tím skúšal použiť aj iné satelity na nízkej obežnej dráhe, dosiahli však presnosť len 23 metrov.

7,7 metra je dobrá presnosť, ktorá je na množstvo možných využití postačujúca. Ako sa však vyjadril Kassas, očakávajú nárast presnosti, keďže aj konštelácia ešte nie je hotová a počet satelitov na obežnej dráhe narastie.

SpaceX/Flickr

SpaceX ich má momentálne okolo 1700, avšak cieľom je až 40 000 takýchto satelitov. Starlink sa tak môže presnosťou nakoniec úplne vyrovnať GPS satelitom a krajinám dokáže ponúknuť jeho alternatívu. Ako navyše dodáva portál Space, Starlink predstavuje bezpečnejšiu alternatívu, keďže signály GPS sú dobre známe.

Beta testovanie čoskoro skončí

Internetová služba Starlink má navyše už čoskoro ukončiť fázu beta testovania. Beta testovanie malo v skutočnosti skončiť už v auguste, čiastočne je však za meškanie zodpovedná aj pandémia a nedostatok kyslíka, ktorý je potrebný pre spaľovanie paliva a rakety bez neho nedokázali lietať.

SpaceX tak chvíľu nedokázal vynášať na orbitu satelity Starlink, už sa však začína vracať do pôvodných koľají. Nakoniec úplne obnoví pôvodný harmonogram, v rámci ktorého vynášal satelity Starlink do kozmu každé dva týždne.

SpaceX

Prvá vrstva je pritom už hotová a firma začala s „výstavbou“ druhej vrstvy, ktorá je o niečo vyššie (570 km) a dráhy jednotlivých satelitov majú vyššiu inklináciu, až 70°. Na túto dráhu zatiaľ vyniesli 51 satelitov a ich čísla plánujú čoskoro navýšiť. Misie Starlink nakoniec prevezme raketa Starship, ktorú spoločnosť vyvíja v Starbase, v Texase.

Celkovo má SpaceX na obežnej dráhe 1 607 funkčných satelitov, pričom na orbitu ich vyniesol 1740, píše Jonathan’s Space Pages. 133 z nich totiž už opätovne vstúpilo do atmosféry, kde zhoreli. V niektorých prípadoch išlo o staršie verzie, iné však mohli aj zlyhať – ide totiž o najviac vyrábaný satelit na svete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú