Veľké nemecké a britské automobilky sa v poslednom čase potýkajú s problémami pri výrobe svojich elektromobilov. Dôvodom je dodávateľ batérií, ktorý nedokáže poskytovať akumulátory požadovanej kvality, čo má dopad na celkový výrobný proces. Situácia postihla najmä odberateľov batérií od závodu LG Chem, ktorý je situovaný v Poľsku, no momentálne ho trápia problémy s kontrolou kvality. Z toho dôvodu nemajú automobilky pri produkcii elektromobilov kvalitné batérie, a tak sú niektoré nútené obmedziť, či dokonca pozastaviť výrobu, informuje The Verge.

Výrobný závod LG Chem, ktorý produkuje batérie pre elektromobily, je v Európe jedinou odnožou kórejského LG, ktoré dodáva tieto zdroje energie pre tak veľkých výrobcov ako sú Audi, Mercedes-Benz, či Jaguar Land Rover.

Práve táto trojica však teraz dopláca na nekvalitné akumulátory, ktoré poľská továreň vyrába a v poslednom čase nedokáže naplniť plány. Hovorí sa o situácii, kvôli ktorej nie je LG Chem schopný dodávať batérie v požadovanom množstve a kvalite, a to aj napriek tomu, že v novembri minulého roka získal závod investíciu 250 miliónov eur od londýnskej banky.

Spoliehať sa na jedného dodávateľa sa nevypláca

Do roku 2022 by mal byť závod schopný produkovať akumulátory až pre 1 milión elektromobilov ročne, čo predstavuje zhruba 6 % predaných áut v Európe, informuje EnergyLiveNews. Továreň v meste Wrocław by potom mala produkovať množstvo batérií s celkovou kapacitou okolo 65 GWh až 70 GWh. S týmto plánom sa počíta až o 2 roky a momentálne si spoločnosť ukrojila väčšie sústo ako dokáže zvládnuť. Kvôli týmto problémom tak Jaguar na týždeň pozastavil výrobu elektrického SUV I-Pace a ide už o 3. pozastavenie výroby tohto vozidla kvôli nedostatku batérií.

AudiOesterreich/YouTube

Nenechaj si ujsť
Autá so spaľovacím motorom katastrofálne stratia na hodnote a budú bezcenné, tvrdí Elon Musk

Podobné problémy trápili v roku 2017 aj Hyundai, ktorému taktiež pre problémy v závode LG Chem chýbali batérie. Vtedy na to doplatila výroba elektromobilu Ioniq. Aktuálna situácia v továrni však dopadá aj na Audi a Mercedes-Benz, dvoch nemeckých gigantov, ktorí boli nútení obmedziť výrobu elektromobilov e-tron a EQC.

Jaguar už o problémoch informoval a potvrdil, že spolu s dodávateľom pracujú na ich odstránení a znížení dopadu na objednávky zákazníkov. Napriek tomu už spravilo rázne kroky Audi aj Mercedes-Benz, ktorí znížili výrobné plány na tento rok.

VW je zabezpečný, Jaguar musí nájsť iného výrobcu akumulátorov

Niektorí výrobcovia elektromobilov sa však podobnej situácii vyhli. VW si zaobstaral trojicu dodávateľov, aby mohol naplniť dopyt po elektromobiloch a vo výrobe mal vždy dostatok batérií. Do roku 2021 chce automobilka vyrobiť 330 000 elektromobilov vrámci svojho koncernu, čo sa týka aj elektromobilov Audi a Seat v závode Zwickau.

Jedným z dodávateľov Volkswagenu je aj poľský LG Chem, no okrem neho batérie dodáva aj Samsung a SK Innovation, informuje AutoNews. Napriek tomu, že je Audi súčasťou koncernu, batérie mu chýbajú.

Mercedes-Benz

Nedostatok batérií a problémy s výrobou v poľskom závode tak ovplyvnili produkciu viacerých modelov elektromobilov a plány automobiliek. Hoci mal Mercedes-Benz obmedziť výrobu modelu EQC, podľa vyjadrení pre Electrive má stále v pláne vyrobiť 50 000 kusov tohto vozidla a zabezpečiť si dodávky akumulátorov z iného zdroja.

Jaguar však plánuje vyrobiť „len“ 18 000 kusov modelu I-Pace, a preto môže byť zvláštne, že si doteraz nedokázal zabezpečiť iných dodávateľov, ktorí by mu poskytli dostatok kvalitných batérií pre jeho elektromobil.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP