Netflixu sa podarilo uzavrieť miliardový obchod. Do svojej knižnice už od budúceho roka začne exkluzívne pridávať všetky filmy, ktoré vzniknú pod hlavičkou Sony Pictures. Zabezpečí si tak prednostné vysielacie práva na množstvo atraktívnych noviniek.

Ako informuje Deadline, o práva na filmy od Sony Pictures bola v zámorí ostrá bitka a pretláčalo sa o ne viacero veľkých hráčov, víťazne z nich napokon vzišiel práve Netflix. Nie je síce oficiálne, koľko streamovací gigant za práva zaplatil, Hollywood Reporter však hovorí najmenej o miliardovej investícii.

themoviedb.org

Tá Netflixu zabezpečí exkluzívne 18-mesačné právo na vysielanie filmov od Sony, konkrétne od štúdií Columbia Pictures, Sony Pictures Classics, Screen Gems a TriStar Pictures. Dohoda začne platiť od začiatku budúceho roka a platiť má na obdobie piatich rokov.

Spoločnosť Sony Pictures je skvelým partnerom a my sme nadšení, že môžeme rozšíriť naše vzťahy prostredníctvom takejto dohody zameranej na budúcnosť,“ uviedol v oficiálnom vyhlásení globálny filmový šéf Netflixu, Scott Stuber.

Sľubné novinky

Na Netflix tak exkluzívne pribudnú očakávané filmy ako Morbius, Uncharted alebo Bullet Train s Bradom Pittom, zároveň sa knižnica služby obohatí o budúce pokračovania populárnych filmových značiek ako napríklad Spider-Man, Venom, Jumanji či Bad Boys.

Filmy od Sony sa na Netflix nedostanú v deň kinopremiéry, ako sa v súčasnosti deje napríklad na platforme HBO Max. Snímky budú najskôr odvysielané v kinách, následne sa po nešpecifikovanom období dostanú do ponuky streamovacej služby. Variety informuje o 9 mesiacoch, zároveň ale dodáva, že okno môže byť aj kratšie.

Netflix sa v dohode zároveň zaviazal spolufinancovať viaceré projekty, ktoré nepôjdu do kín a budú určené rovno na služby VOD (video on demand). Minulý rok takto na AppleTV+ pribudol vojnový veľkofilm s Tomom Hanksom Greyhound, po novom si ich pre seba zabezpečil práve Netflix.

moviestillsdb.com

Pre streamovaciu službu ide o mimoriadne dôležitú spoluprácu, Netflix totiž kvôli skončeným vysielacím právam stratil množstvo atraktívneho obsahu, ktorý si konkurencia po novom združuje pod vlastnou značkou. Ide napríklad o filmy Marvelu (Disney+) alebo snímky z produkcie Warner Media, ktoré si naopak stráži HBO.

Dohoda sa zároveň netýka iba filmových noviniek a Netflix sa má v zmluve zaviazať odkúpiť práva aj na staršie snímky. Spolupráca medzi dvoma firmami zároveň nie je novinkou. Netflix už v minulosti uzavrel obdobnú dohodu so Sony, ktorá pre zmenu pokrýva ich animované filmy, do čoho spadajú napríklad exkluzívne streamovacie práva na Spider-Man: Into the Spider-Verse.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP