Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírna agentúra NASA je už pripravená na vypustenie svojho najväčšieho projektu, na ktorom pracovala celé roky. Teleskop Jamesa Webba za 8,8 miliardy dolárov však môže mať nakoniec iné pomenovanie, čo najnovšie žiadajú podporovatelia LGBT, informuje Nature.

Teleskop Jamesa Webba predstavuje najväčší a najkomplikovanejší projekt za dlhé dekády, ktorý zmení pozorovanie a skúmanie vesmíru. Po niekoľkoročných odkladoch je teraz už pripravený na svoj nastávajúci let, ktorý je naplánovaný na jeseň tohto roka. Na poslednú chvíľu sa však názov teleskopu môže zmeniť.

Podporovatelia LGBT po 19 rokoch žiadajú zmeniť názov teleskopu

Pomenovaný bol na počesť Jamesa Webba, ktorý viedol NASA v rokoch 1961 až 1968. Týmto spôsobom chceli inžinieri a celá NASA vzdať hold tejto najväčšej osobnosti, ktorá viedla agentúru v začiatkoch a pri rozmachu skúmania vesmíru. Webb opustil NASA len pár mesiacov pred historicky prvým pristátím človeka na Mesiaci, no zaslúžil sa o množstvo projektov, ktoré zmenili bádanie blízkeho vesmíru a okolitých vesmírnych telies.

NEPREHLIADNI
NASA vypustí „lacný“ teleskop na gigantickom balóne. Vlastnosťami môže konkurovať Hubblovmu ďalekohľadu

Práve osoba Jamesa Webba však teraz čelí kritike, pomenovanie nového teleskopu po ňom sa totižto nepáči podporovateľom LGBT, ktorí tvrdia, že Webb bol veľkým prenasledovateľom gayov a lesbičiek. Štyria prominentní astronómovia preto založili petíciu pre zmenu názvu teleskopu Jamesa Webba, ktorá má doteraz 1250 podpisov.

NASA

NASA však musí najprv vykonať dôkladné vyšetrovanie, v ktorom bude skúmať historické skutočnosti a až následne rozhodne, či sa názov teleskopu nakoniec zmení.

Musíme byť transparentní voči komunite aj voči verejnosti, pokiaľ ide o dôvody, pre ktoré sa rozhodneme,“ uviedol vo vyjadrení podľa Nature Paul Hertz, riaditeľ oddelenia astrofyziky v NASA.

Svoje pomenovanie pritom dostal teleskop Jamesa Webba ešte v roku 2002, kedy bol v prvotnej fáze vývoja. Rozhodnutie a petícia pre zmenu jeho názvu po 19 rokoch tak bolo pre mnohých veľkým prekvapením, o to viac, že NASA už tradične zvykne pomenovávať mnohé teleskopy práve podľa významných vedcov.

Odôvodnením pre zmenu názvu teleskopu má byť fakt, že James Webb, ktorý začínal svoju kariéru už v rokoch 1949 až 1952, pôsobil aj ako riaditeľ Úradu pre rozpočet a ako štátny podtajomník v Trumanovej správe. Práve v neskorých 40-tých rokoch mal vo vládnej pozícii bojovať proti homosexuálom.

NASA

Gayovia a lesbičky boli v tom čase vyhadzovaní zo svojich pracovných miest kvôli sexuálnej orientácii. Malo sa pritom jednať o kampaň, ktorú rozbehli niekoľkí prominentní členovia Kongresu.

A práve v spomenutom období rokov 1949 až 1952 mal Webb vo funkcii podtajomníka odovzdať vlastné poznámky, ktoré hovorili o „problémoch s homosexuálmi a sexuálnymi zvrhlíkmi“, senátorovi, ktorý sa pričinil o prenasledovanie gayov a lesbičiek.

Rozhodnutie NASA je zatiaľ nejasné

Podľa astronómov, ktorí stoja za petíciou, existujú jednoznačné historické dôkazy, že Webb plánoval a zúčastňoval sa stretnutí, počas ktorých predstavoval homofóbny materiál. NASA však doteraz nepotvrdila presný dátum, dokedy chce podnet na premenovanie teleskopu Jamesa Webba preskúmať a vyšetriť historické fakty.

Už teraz však prišli neoficiálne návrhy, podľa ktorých by sa teleskop mohol menovať Harriet Tubman podľa ženy, ktorá bojovala proti otroctvu v USA v 19. storočí a za slobodu čiernych. Ďalším návrhom je pomenovanie teleskopu ako Cecilia Payne-Gaposchkin, teda podľa ženy, ktorej práca priniesla revolúciu v chápaní zloženia vesmíru astronómami na začiatku 20. storočia.

NEPREHLIADNI
Vesmírny teleskop Jamesa Webba zvládol kritický míľnik. Dostal „zelenú“ a je pripravený na svoju významnú misiu

Zatiaľ však ostáva finálne rozhodnutie na pleciach súčasného riaditeľa NASA, Billa Nelsona, ktorý je od mája 2021 v poradí 14. riaditeľom tejto vesmírnej agentúry. Na definitívne rozuzlenie tejto situácie a výsledok toho, či sa teleskop Jamesa Webba nakoniec premenuje, si však budeme musieť ešte nejaký čas počkať.

Pokiaľ by sa však teleskop nepremenoval, podľa niektorých astronómov by bolo prijateľné, pokiaľ by boli v spojení s týmto zariadením aspoň priznané práva LGBT skupiny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú