Kemping sa v posledných rokoch dostáva do povedomia aj v Európe. Populárny americký „životný štýl“ alebo spôsob trávenia dovolenky naberá s nástupom elektromobility nový rozmer. Ako upozornil portál CNN, študenti z Technickej univerzity v Eindhovene vyrobili kempingový elektromobil, ktorý nie je potrebné nabíjať.

„Stella Vita“ je názov azda najfuturistickejšieho karavanu súčasnosti. Projekt holandských študentov nie je futuristický iba po technologickej stránke, ale aj po dizajnovej.

Elektrický karavan má oblé tvary a výsuvnú strechu na ktorej sa navyše nachádza obrovský fotovoltaický panel. Tvorcovia nazvali karavan ako „samoudržateľný dom na kolesách.“

Solar Team Eindhoven

Stella Vita je totiž poháňaný výhradne elektrinou zo Slnka z vlastných panelov. Napája sa ňou nielen vybavenie karavanu, ale aj jeho pohon. Študenti totiž dokázali s karavanom prejsť naprieč Európou 2 000 km bez jediného nabíjania na verejnej stanici.

Auto spočiatku trápili problémy a niekoľkokrát muselo byť vlečené na prívese, no vo finále sa mu spomínaných 2 000 kilometrov podarilo prejsť bez jedinej poruchy a potreby využiť pomoc iného auta, informuje NewAtlas.

Karavan so všetkým, čo potrebuješ

Futuristický elektrický karavan je vybavený všetkým, čo potrebujú dvaja dospelí ľudia na život. Nájdeš v ňom veľkú manželskú posteľ, sprchový kút, WC a plnohodnotnú kuchynskú linku.

Všetka technika je samozrejme napájaná energiou získanou zo Slnka za pomoci fotovoltaických panelov na streche. Ich plocha je v zloženom stave až 8,8 metra štvorcového.

Keď je ale vozidlo zaparkované, strecha sa dokáže rozložiť a zväčšiť svoju solárnu plochu až na 17,5 metra štvorcového. V rozloženom stave navyše vznikne pre osoby vo vnútri vozidla dostatočne vysoký priestor na to, aby sa v karavane mohli postaviť.

Solar Team Eindhoven

Spotrebu, respektíve nabíjací výkon môžu cestujúci sledovať na displeji a Stella Vita navyše disponuje „smat funkciami“, ktoré povedia, koľko energie napríklad spotrebuje výroba palaciniek. Vďaka tomu si dokážu používatelia karavanu lepšie menežovať samotnú spotrebu.

S plnou batériou prejde Stella Vita až 600 km, pričom o napájanie sa stará batéria s kapacitou 60 kWh. Počas slnečného dňa sa za pomoci fotovoltaiky dokáže batéria dobiť na 130 km jazdy.

Ak by si teda chcel vozidlo nabiť z úplnej nuly na 100 %, trvalo by ti približne 5 dní. Samozrejme za predpokladu, že by si priveľa energie nespotrebovával spotrebičmi v karavane.

Dovolenka „bez nákladov“

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že nabíjanie solárneho karavanu je príliš pomalé a nepraktické, opak je pravdou. Ak sa rozhodneš ísť kempovať, zrejme ti nebude robiť problém zakotviť na pár dní niekde v prírode či kempe.

Solar Team Eindhoven

Keď si po týždni batérie dobiješ, môže sa presunúť na iné miesto spoznávať ďalšie krásy miestnej krajiny. Keď človek kempuje, je na dovolenke a na dovolenke sa predsa človek nemusí nikam ponáhľať, no nie?

Čiastočne sme sa o tom presvedčili aj na vlastnej koži, kedy sme sa vybrali kempovať s VW ID.4 GTX, za ktorým sme ťahali obytný príves s hmotnosťou takmer 1 tony.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú