Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vodík to ako ekologické palivo budúcnosti zatiaľ, zdá sa, spočítané predsa len nemá. Ako upozorňuje The New York Times, v podzemí sa podarilo nájsť desiatky miliónov ton tejto látky, ktorá nie je využívaná len v raketách, ale čoraz väčšmi aj v autodoprave, kde naráža na vážne problémy svojej ekologickosti – nový nález však môže tento problém aspoň dočasne vyriešiť.

Stále ho neťažíme

Vo Francúzsku sa podarilo objaviť podzemné ložisko, v ktorom sa má nachádzať až 250 miliónov ton vodíka, pričom ich zatiaľ nik neťaží. Experti očakávajú, že len toto ložisko dokáže pokryť celosvetový dopyt na asi dva roky a aj keď to nie je príliš dlho, podobných ložísk sa môže na svete nachádzať oveľa viac.

Geológovia predpokladajú, že sa môže na Zemi v podzemných ložiskách nachádzať dostatok vodíka na pokrytie spotreby na asi 100 rokov, čo je viac než dosť na to, aby dovtedy ľudstvo vylepšilo spôsob výroby čistého vodíka a zbavilo sa tohto plynu vo forme, v akej je vyrábaný dnes, teda prevažne z fosílnych palív, objasňuje BBC.

Peugeot

Novoobjavené ložisko sa nachádza v hĺbke okolo 1 100 až 1250 metrov, pričom presné množstvo vodíka zatiaľ známe nie je. 250 miliónov ton je horná hranica, avšak skutočné množstvo môže byť o niečo menšie – dokonca len 6 miliónov ton. Prieskum sa pritom zameriaval na metán, ktorého obrovské ložisko Francúzsko našlo už dávnejšie a to s objemom až 370 miliárd m3.

Výhoda kamiónov

Do popredia sa čoraz väčšmi dostávajú bezemisné kamióny, pričom v tejto oblasti naďalej zápasia vodíkové a batériové modely. Na vlastnom takomto stroji pracuje aj Mercedes, ktorého Mercedes-Benz GenH2 schválený pre verejné cesty úspešne zvládol projekt #HydrogenRecordRun spoločnosti Daimler Truck a to precestovaním 1 047 km na jednu nádrž kvapalného vodíka.

Dokáže pomôcť?

Len okolo 1 % všetkého vodíka sa dnes vyrába ekologickým spôsobom, čo je pre jeho dobré meno zásadným problémom. O vodíku sa totiž hovorilo ako o vhodnej alternatíve popri batériových elektromobiloch, ktoré sú však oveľa efektívnejšie a prekvapivo aj o niečo praktickejšie, najmä vďaka zásadným pokrokom v rýchlosti nabíjania a dojazdu.

Na druhej strane vodík je naďalej obmedzovaný nielen vysokou cenou, ale tiež malým množstvom čerpacích staníc a spôsobom výroby. Elektrickú energiu vyrábajú čoraz častejšie obnoviteľné zdroje, avšak na výrobu ekologického vodíka je potrebná energia práve z takýchto zdrojov, čím vzniká krok navyše.

Ťažba vodíka z podzemia môže tento problém dočasne obísť a poskytnúť ekologické palivo aj bez toho, aby bolo nutné vo veľkom ho vyrábať z fosílnych palív. Takáto ťažba sa ale musí ukázať ako finančne výhodná.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú