Automobilka Lucid Motors sa po vyše štyroch rokoch intenzívnych príprav konečne chystá predstaviť svoj elektrický sedan Air. Oficiálne predstavenie prebehne prostredníctvom online prenosu v utorok 9. septembra a tento elektromobil prinesie najrýchlejšie nabíjanie, rekordný dojazd na jedno nabitie a najnovšie aj najefektívnejšiu batériu, o ktorej informoval portál Electrek.

Konkurenčná Tesla Model S vo verzii Long Range Plus podľa normy EPA dokáže na jedno nabitie prejsť až 402 míľ (približne 647 km), no konkurenčný Lucid túto hranicu ľahko prekonal. Pred pár týždňami si beta prototyp zobrali na testovanie niekoľkí redaktori motoristických časopisov, ktorí mali možnosť vyskúšať si jazdu, pričom o aute zároveň napísali recenzie, kde uviedli finálny dojazd 517 míľ (832 km) na jedno nabitie. Okrem nich tento údaj potvrdil aj samotný výrobca a rovnako aj oficiálna norma EPA.

Hoci bola pre prvý elektromobil pôvodne plánovaná batéria s výkonom 130 kWh, neskôr výrobcovia zistili, že rekordný dojazd sa dá dosiahnuť aj s menšou batériu. Vylepšili totiž jej účinnosť a po novom tak bude mať kapacitu na úrovni 113 kWh. „Náš koncept popri využití čo najmenších a najúspornejších súčiastok zároveň zachováva ich vysokú účinnosť, čo poskytuje bezprecedentnú kombináciu dojazdu, praktickosti, výkonu a komfortu.“

„Je relatívne jednoduché dosiahnuť väčší dojazd pridaním viacerých batérií, no tým sa zároveň zvyšuje hmotnosť, cena a zároveň sa tiež zmenšuje priestor vo vnútri vozidla,“ hovorí CEO Lucid Motors, Peter Rawlinson. Čo sa týka ďalších špecifikácií – batéria tohto modelu má údajne podporovať rýchle nabíjanie s výkonom až 300 kW. Spotreba bude na úrovni 7,37 km na 1 kWh, čo je oproti spotrebe Modelu S od Tesly (6,47 km na 1 kWh) podstatne lepšie. Air však ohromuje aj svojim výkonom – dvojica elektromotorov s výkonom 600 koní sa postará o naozaj nezabudnuteľnú jazdu.

Právom preto môžeme očakávať, že o prvom elektromobile Lucid Motors budeme počúvať ešte dlho po jeho predstavení a následnom uvedení na trh. Spoločnosť totiž kladie za cieľ predať do roku 2027 až milión kusov sedanov Air, čo je skutočne ambiciózna vízia. Konkurencia Elona Muska sa taktiež nechystá zaspať na vavrínoch – už čoskoro sa dozvieme ďalšie informácie o elektrickom SUV, o ktorom sme písali tu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom