Prednedávnom sme informovali o novinkách elektromobilu Lucid Air, ktorý sa má pýšiť ohromným dojazdom na jednom nabitie. V tom čase sa však na sociálnych sieťach len zdieľalo video, ktoré naznačovalo, koľko kilometrov zvládne tento model prejsť. Teraz sa odhalili ďalšie dôležité detaily. Hoci je Lucid Air momentálne ešte len ako beta prototyp, zvládne na plnú batériu prejsť viac ako 800 km, informuje CNET.

Spoločnosť Lucid Motors vznikla pôvodne pod názvom Atieva, no v roku 2016 sa premenovala. Práve v tom čase sa začali objavovať aj prvé informácie o elektromobile, ktorý sa mal stať konkurenciou pre modely Tesly. Ako roky bežali, veľa noviniek nepribúdalo. Prvý elektromobil Lucid Air bol stále vo vývoji a správy o ňom sa objavili z času na čas.

Teraz však prichádza chvíľa, kedy má Lucid Motors podkúriť Tesle a o necelý mesiac odhaliť hlavného konkurenta pre Model S. Vlastne nielen pre tento elektromobil, ale aj pre ďalšie modely od iných výrobcov, ktorých tromfne svojimi vlastnosťami a najmä veľkým dojazdom. Nedávna upútavka naznačovala, že Air zvládne na jedno nabitie prejsť viac ako 402 míľ, teda viac ako 647 km, ktoré zvládne Tesla Model S.

Nenechaj si ujsť
Vodíkové monštrum: Revolučný superšport má dojazd takmer 2000 km, na trh príde o 2 roky

Lucid Air prekonáva Model S nielen dojazdom

Konečné číslo však nebolo známe, až dodnes. Elektromobil si už zobrali na testovanie ako beta prototyp niektorí motoristickí redaktori, ktorí si mohli vyskúšať jazdu. Navyše, výrobca potvrdil aj finálny dojazd na jedno nabitie, ktorý dosahuje úctyhodných 832 km. S rozdielom takmer 200 km tak ďaleko prekonáva aj Teslu.

Výsledný dojazd Lucid Air je pritom založený na EPA teste, rovnakej metodike, ktorá nedávno overila aj dojazd Modelu S. Narozdiel od elektromobilov Elona Muska, ktoré využívajú 400-voltovú batériu, sa táto novinka spolieha na 900 V akumulátor. Lucid však presnú kapacitu batérie zatiaľ nepotvrdil, informoval MotorTrend.

Batéria však má údajne podporovať aj rýchle nabíjanie až  s výkonom 300 kW. Spotreba budena úrovni takmer 6,5 km na 1 kWh. Navyše, Lucid vyladil dizajn a konštrukciu elektromobilu natoľko, že koeficient odporu vzduchu klesol len na 0,21 cx. Taká Tesla Model S má v tomto smere koeficient 0,24 cx. Air však ohromuje aj svojim výkonom.

O prenos výkonu na cesty sa stará dvojica elektromotorov, pričom každý z nich má výkon až 600 konských síl. Spolu teda ponúka Lucid Air ohromných 1200 koní, avšak kvôli batérii bol výkon obmedzený „len“ na 1000 koní. Zrýchlenie v tomto elektromobile tak musí byť ohromné, no zatiaľ nie sú ďalšie detaily známe. Odhalenie modelu má prísť už 9. septembra, kedy sa dozvieme všetky presné špecifikácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú