Spoločnosť Xiaomi v dnešnej dobe nie je potrebné nikomu predstavovať. Značná časť Slovákov túto spoločnosť dnes pozná najmä vďaka jej populárnym elektrickým kolobežkám či smartfónom, ktoré dokážu konkurovať, či dokonca prekonať aj takých gigantov ako Samsung či Apple.

Portfólio tejto spoločnosti je však omnoho pestrejšie a zdá sa, že tento rok sa rozrastie minimálne o jednu ďalšiu kategóriu. Podľa portálu CarNewsChina sa totiž Xiaomi aktuálne pripravuje na predstavenie svojho prvého elektrického automobilu, ktorý by mal byť svetu predstavený spolu so smartfónom Xiaomi 14.

Elektromobil Xiaomi je za dverami

Treba poznamenať, že portál CarNewsChina sa odvoláva na nemenovaný zdroj s prístupom k dôverným informáciám. Xiaomi sa zatiaľ k tejto situácii odmieta vyjadriť.

Podľa dostupných informácií by k predstaveniu smartfónu a tým pádom aj prvého elektromobilu tejto spoločnosti malo dôjsť 11. novembra. Nedávno sa však na sociálnych sieťach objavili informácie, že konferencia môže prebehnúť už budúci mesiac.

Čo o ňom vieme?

Tieto informácie sa objavujú iba 2 mesiace potom, ako unikla snímka tohto elektromobilu s označením MS11, známeho tiež ako Modena. Ako sme ťa v tej dobe informovali prostredníctvom samostatného článku, prvý elektromobil Xiaomi nesie 101 kWh batériu, čo je oveľa viac, než ponúka drvivá väčšina elektromobilov aj vo vyšších cenových kategóriách.

Global Update/ScreenShot/YouTube

Podľa tejto batérie však zatiaľ nie je možné hodnotiť finálny produkt, ktorého cena by sa mala pohybovať na úrovni 200 000 čínskych jüanov, teda zhruba 25 800 € – ak sa dostane do Európy, cena bude pravdepodobne neporovnateľne vyššie. Veľká batéria má poskytnúť dojazd až 800 km v prípade pohonu zadných kolies.

Pri pohone všetkých štyroch kolies dosiahne batéria dojazd „len“ 600 až 650 km podľa normy CLTC, ktorá je však vo väčšine prípadov o poznanie zhovievavejšia než WLTP. Batéria bude podporovať 800 V DC nabíjanie, pričom jej hmotnosť sa pohybuje na úrovni 642 kg.

Najnovší „leak“ informácií tiež naznačuje, že Xiaomi je v súčasnosti v skúšobnom štádiu výroby. Samotná výroba začala len pred necelým mesiacom, pričom v továrni v Pekingu sa aktuálne vyrába zhruba 50 prototypov za týždeň. Nemenovaný zdroj tiež uvádza, že posledné schválenie výroby sa očakáva v priebehu 1 až 2 mesiacov.

Elektromobil Modena by mal byť schopný vo veľkej miere konkurovať vozidlám ako je Tesla Model 3, BYD Seal, Deepal SL03 a ďalším populárnym elektrickým čínskym sedanom v danej cenovej kategórii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú