Huawei čelí tvrdému odporu od vlády USA a obchodná vojna má následky aj pre dodávateľov. Jeden z nich sa teraz rozhodol zaviesť špeciálne pokuty a odmeny pre svojich zamestnancov.

Medzi Čínou a USA panuje už dlhšie napätie a jednou zo spoločností, ktorá to najviac pociťuje, je Huawei. Výrobca smartfónov je obviňovaný z únikov dát v prospech čínskej vlády, panuje zákaz využívania jeho 5G technológií a v kanadskom väzení sa na žiadosť USA nachádza aj finančná riaditeľka Meng Wanzhou. Jeden z dodávateľov Huawei sa teraz rozhodol zaviesť protiopatrenia pre výrobky zo Spojených štátov.

Pokuty aj odmeny

Konkrétne ide o čínskeho výrobcu LCD panelov Menpad, so sídlom v Šenzene. Spoločnosť sa rozhodla v reakcii na súčasnú situáciu pokutovať každého zamestnanca, ktorý si kúpi iPhone. Ten, samozrejme, vyrába americký Apple a ide tak o formu protestu a vyjadrenie podpory pre Huawei. Pokuta pre zamestnancov bude vo výške trhovej hodnoty daného modelu iPhonu, ktorý si zakúpia. O kroku čínskeho dodávateľa informoval portál South China Morning Post.

FonTech

Menpad však neskončil len pri pokutách. Spoločnosť pozastavila aj nákup ďalších produktov, ktoré majú pôvod v USA. Ide napríklad o vybavenie do kancelárií či automobily. Dodávateľ, naopak, podporil nákup zariadení partnera Huawei. Všetci zamestnanci, ktorí si zakúpia smartfón tohto najväčšieho čínskeho výrobcu, prípadne model značky ZTE, dostanú príspevok vo výške 15 % z ceny zariadenia.

Posledným krokom je zdvojnásobenie provízie pre každého zamestnanca, ktorému sa podarí predať zariadenie spoločnosti do USA. Týmito opatreniami teda Menpad jasne vyjadril nesúhlas s obmedzeniami vlády USA a podporil Huawei. Pre Apple však pôjde o kritický problém, len ak by sa k podobným obmedzeniam pridali ďalšie väčšie firmy v Číne. Avšak, včerajšie správy o zákaze predaja určitých  modelov iPhonov v najľudnatejšej krajine sveta sú už dozaista pre americkú firmu viac než nepríjemné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom