Vo februári sme priniesli správu, že SPP podľa našich informácií spustí službu zdieľaných elektrických skútrov. V tom čase sa k tejto téme SPP príliš nechcelo vyjadrovať, no dnes je už známe, že sa všetko podarilo a elektrické skútre sú už dostupné v hlavnom meste.

V spolupráci s partnerom, spoločnosťou Blinkee.citySK, SPP rozšírilo existujúce možnosti zdieľaných služieb na trhu v oblasti ekologickej dopravy v podobe už spomínanej možnosti prenájmu e-skútrov. Spoločnosť Blinkee.city pritom už pôsobí v mnohých krajinách, hlavne v Poľsku, Maďarsku, Rumunsku či v Chorvátsku.

„SPP aj týmto spôsobom ďalej nadväzuje na svoje už existujúce projekty spojené s energetickou efektívnosťou, ochranou životného prostredia a znižovaním uhlíkových emisií, ako je napr. projekt fueLCNG, ktorého cieľom je podpora širšieho využívania stlačeného zemného plynu (CNG) a skavapalneného zemného plynu (LNG) v doprave.

Mobilitu založenú na CNG/LNG, vrátane verejnej dopravy a služieb, považujeme za dôležitú a dostupnú ekologickú alternatívu tradičných palív s pozitívnym vplyvom na kvalitu ovzdušia v našich mestách a regiónoch,“ uviedol pre FonTech.sk hovorca spoločnosti SPP, Ondrej Šebesta.

SPP ďalej uviedlo, že prenájom elektrických skútrov považuje za dobrý spôsob, ako poskytnúť ekologickú alternatívu dopravy ľuďom, ktorým záleží na znižovaní vlastnej uhlíkovej stopy, ale aj tým, ktorí v súvislosti s aktuálnou situáciou obmedzujú svoj presun v prostriedkoch MHD.

Cena je prijateľná

Čo sa týka samotných skútrov, v prvej fáze je záujemcom v rámci Bratislavy k dispozícii 40 kusov e-skútrov. Začiatkom mája sa ich počet zvýši dokonca až na 61, pričom projekt sa priebežne vyhodnocuje a v prípade záujmu o túto formu dopravy sa počíta s postupným rozšírením flotily na približne 100 kusov. Do budúcna je dokonca aj reálna expanzia do ďalších miest Slovenska.

Cena za minútu jazdy na elektrickom e-skútry je 0,19 €, pričom minúta pauzy je spoplatnená sumou 0,09 €. Prvá minúta vozenia je zdarma a za celodenné využívanie nikdy nezaplatíš viac ako 22 €. E-skútre dosahujú maximálnu rýchlosť 49 km/h a na ich prenájom je preto pri registrácii potrebné, aby jeho prenajímateľ disponoval takzvaným „malým vodičákom“ (AM skupina). Tento druh vodičáku však majú automaticky aj tí, ktorí disponuju oprávnením skupiny B.

Samozrejmosťou pri takýchto službách sú aj sankcie, ak prostriedok napríklad poškodíš. Oprava karosérie, oprava laku či výmena súčiastok je v tomto prípade stanovená na 299 € bez DPH. Okrem toho používateľ platí aj náklady na prípadnú prepravu skútra, ak ju nie je možné vykonať na mieste. V takom prípade je účtovaných 0,40 €/km bez DPH. Za stratu alebo krádež prilby je účtovaný poplatok vo výške 64,90 € bez DPH a taktiež sa platí aj za nesprávne parkovanie vozidla.

V tomto prípade bude používateľovi účtovaný poplatok vo výške 21 € bez DPH + náklady na prepravu skútra a náklady na akékoľvek poplatky (pokuty). Zákazník siahne hlboko do peňaženky aj v prípade, keď skúter úplne zničí. V tomto prípade sa účtuje poplatok vo výške 2 499 € bez DPH.

Prevádzka e-skútra je možná len na cestných komunikáciách a nie na chodníkoch, teda v rovnakom zmysle ako v prípade elektrických kolobežiek. Každý, kto si elektrický skúter prenajme, sám zodpovedá za dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, prípadne za ich porušenie.

V appke vyriešiš všetko 

Na prenájom e-skútrov slúži aplikácia, ktorú si môžeš stiahnuť prostredníctvom Obchodu Play alebo App Store. Je však potrebné počítať s tým, že po zadaní nevyhnutných registračných údajov záujemca o využívanie služby dostane potvrdenie o platnosti registrácie v priebehu jednej hodiny. Až po prijatí potvrdenia je možné využívať e-skútre podľa osobnej potreby.

V samotnej aplikácii sa zobrazuje mapa s presnou polohou umiestnených skútrov, pričom aplikácia dokonca dokáže k vybranému skútru navigovať. Po odkliknutí vybraného skútra plynie 15 minútová bezplatná rezervácia. Prvá minúta je zdarma najmä z dôvodu, že ešte pred samotnou jazdou si musí používateľ zo zadného boxu nasadiť hygienickú sieťku a prilbu. Skúter sa následne štartuje cez aplikáciu.

Zobraziť celú galériu (3)
Printscreen/Blinkee.city

V aplikácii sa následne zadáva aj pauza, v prípade, že si chceš spraviť krátku prestávku, no v jazde ešte budeš pokračovať. Platí to aj o ukončení jazdy. E-skúter odstavíš na mieste na to vhodnom a v aplikácii svoju jazdu ukončíš. Po ukončení nájmu sa z platobnej karty odpíše príslušná suma a na tvoj email je odoslaná faktúra.

Obrovský záujem a vďaka zdravotníkom

Zaujímavosťou je, že v rámci testovacej fázy zatiaľ registrujú silný záujem zo strany ľudí. V priebehu prvých dní využilo registráciu prostredníctvom aplikácie Blinkee až 840 používateľov. V súvislosti s aktuálnou situáciou boli prijaté opatrenia s cieľom zaistiť maximálnu hygienu a zabezpečiť tak ochranu používateľov e-skútrov.

Okrem štandardnej výbavy, ktorej súčasťou je prilba a jednorazová hygienická sieťka na vlasy, sú všetky e-skútre zo strany dodávateľa pravidelne dezinfikované. Rovnako sa spoločnosť rozhodla poďakovať zdravotníkom, ktorí sa v týchto dňoch starajú o zdravie nás všetkých. Aj preto daruje 200 voľných minút jazdy prvým 50 registrovaným lekárom, zdravotným sestrám, ostatnému zdravotníckemu personálu a študentom medicíny.

Ukázalo sa, že naše informácie ešte z februára tohto roka boli nakoniec správne. SPP tak v spolupráci so spoločnosťou Blinkee.citySK prináša do Bratislavy ďalšiu službu, ktorá doplní už dlhodobo obľúbené bicykle SlovnaftBajk alebo čerstvú službu zdieľaných elektrických kolobežiek Bolt, ktorú sme plnohodnotne zrecenzovali v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom