Služby zdieľaných bicyklov sú každým rokom čoraz obľúbenejšie. Takmer v každom väčšom meste sa takáto služba nachádza, pričom zásluhu na tom majú veľké spoločnosti ako napríklad Slovnaft, Kia či Antik Telecom. Bratislava sa však v minulom roku stala jediným mestom na Slovensku, kde začali fungovať zdieľané elektrické kolobežky MINT. Tie medzičasom skončili, no už čoskoro by sme sa mohli dočkať adekvátnej náhrady.

Teplé slnečné počasie ťahá čoraz viac ľudí na bicykle či kolobežky. V súčasnosti sú veľkým hitom práve elektrické alternatívy, ktoré sú často využívané hlavne vo veľkých mestách. Ich používaním odpadá zdĺhavé hľadanie voľných parkovacích ciest a taktiež aj nákladné tankovanie pohonných hmôt.

Elektrické kolobežky v hlavnom meste

V lete 2019 sa dokonca do Bratislavy dostala služba zdieľaných elektrických kolobežiek MINT. Aj napriek mnohým pokusom o krádež či vandalizmus sa z kolobežiek stal pomerne úspešný projekt, ktorý si našiel svojich zákazníkov. Predstavitelia tejto spoločnosti sa v našom rozhovore dokonca vyjadrili, že majú ambície expandovať aj do ďalších slovenských miest.

V septembri sa však testovacia prevádzka skončila a kolobežky z ulíc Bratislavy úplne zmizli. Podľa spoločnosti to však nemá byť natrvalo. Počas zimných mesiacov si totiž chcú zanalyzovať všetky dáta a postrehy zo strany zákazníkov, na základe ktorých zajmú stanovisko či a za akých okolností sa kolobežky do ulíc vrátia.

Spolupráca s poľskou firmou?

Sezóna bicyklov a kolobežiek sa už pomaly blíži. Prispieva k tomu aj stále teplejšie počasie, ktoré je ako stvorené na využívanie alternatívnych dopravných prostriedkov. Konkurencia je v tejto oblasti naozaj veľká a preto nie je žiadnym prekvapením, že každý chce potenciálnych zákazníkov osloviť niečím výnimočným. To sa tento rok môže podariť možno trochu prekvapujúco Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP).

Podľa informácii FonTech.sk má totiž SPP disponovať elektrickými skútrami, ktoré si dalo doviezť z Poľska. Malo by ich byť okolo 50, a preto je pravdepodobné, že na jar alebo v lete by sa mohli Bratislavčania tešiť na novú službu zdieľaných elektrických skútrov. Za všetkým sa podľa našich informácií skrýva spoločnosť blinkee.city, ktorá prevádzkuje túto službu hlavne v Poľsku, ale aj v ďalších krajinách, ako Švédsko, Maďarsko, Rumunsko či Chorvátsko.

Na oficiálnej webovej stránke spoločnosti blinkee.city sa uvádza, že poskytujú aj takzvanú franšízu. Spoločnosť okrem svojho know-how totiž poskytuje záujemcom aj dodávku elektrických skútrov a kolobežiek.

Podnikanie v tejto oblasti označuje ako inovatívne, pričom sľubuje vysokú ziskovosť v časovom horizonte od 5 do 12 mesiacov od zakúpenia elektrických skútrov. V súvislosti s týmito informáciami sme sa obrátili na spoločnosť SPP, ktorú sme požiadali o vyjadrenie.

„SPP v súčasnosti realizuje viacero projektov spojených s energetickou efektívnosťou, ochranou životného prostredia a znižovania uhlíkových emisií. V oblasti dopravy je pre nás prioritou projekt fueLCNG, ktorého cieľom je podpora širšieho využívania CNG a LNG v doprave.

Mobilitu založenú na CNG/LNG, vrátane verejnej dopravy a služieb, považujeme za dôležitú a dostupnú ekologickú alternatívu tradičných palív s pozitívnym vplyvom na kvalitu ovzdušia v našich mestách a regiónoch.

Zároveň však naša spoločnosť aktívne podporuje aktuálne trendy spojené s efektívnejším využívaním energií v doprave, aj prostredníctvom zdieľaného využívania rôznych ekologických dopravných prostriedkov. Pozorne sledujeme a analyzujeme možnosti prípadného vstupu SPP do takýchto projektov.

Projekt zdieľaných elektrických skútrov je jedným z viacerých projektov, ktorým sa SPP aktuálne zaoberá. Po definitívnom rozhodnutí o forme účasti SPP v tomto projekte vás radi budeme podrobne informovať,“ uviedol pre FonTech.sk hovorca spoločnosti SPP, Ondrej Šebesta.

Kedy a či sa skútrov dočkáme, zatiaľ známe nie je

Z vyjadrenia spoločnosti je zrejmé, že podobným projektom sa nebránia. Podľa slov hovorcu Ondreja Šebestu, záujem vstúpiť do oblasti zdieľaných služieb zo strany SPP je evidentný. Háčik je však v tom, že konkrétnejšie informácie sme nedostali.

Ak sú naše informácie pravdivé, je viac než isté, že SPP bude robiť všetko preto aby tento projekt spustili ešte túto sezónu. Pokiaľ sa tak stane, Bratislava sa zaradí medzi desiatky ďalších veľkých miest v ktorých podobné služby už fungujú.

Okrem domácich obyvateľov je totiž predpoklad, že by podobné služby využívali aj zahraniční turisti. V prípade elektrických skútrov však bude používanie pravdepodobne podmienené držbou platného vodičského preukazu. Aj preto môže byť prípadné spustenie takejto služby o niečo komplikovanejšie. V každom prípade situáciu budeme pozorne sledovať a o prípadných novinkách sa dočítaš v našich článkoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom