Microsoft oficiálne ukončil podporu Windowsu 7 pred 2 týždňami a systém už viac nebude z jeho strany dostávať bezpečnostné aktualizácie. S tým prichádza riziko pre bežných používateľov, ktorí môžu byť pri ďalšom používaní tohto zastaralého OS vystavení rôznym hrozbám. To si však uvedomujú aj spoločnosti, ktoré prevádzkujú antivírusové programy, a tak sa mnohé z nich rozhodli systém naďalej podporovať. Viac ako 20 antivírusov bude naďalej chrániť Windows 7 pred prípadnými vírusmi počas určitej doby. Mnohé z nich nemajú zatiaľ stanovený koniec podpory, informuje ZDNet. Táto možnosť je pritom najvhodnejšou práve pre bežných používateľov.

Po ukončení podpory systému majú nárok na ďalšie aktualizácie len zákazníci Microsoftu, ktorí si zaplatili predĺžený program „Extended Security Updates“ na ďalšie 3 roky. Počas tej doby bude spoločnosť naďalej týmto klientom, ktorými sú prevažne väčšie firmy, posielať bezpečnostné aktualizácie a udržiavať systém. Za takúto podporu si však poriadne zaplatia a 1 rok ich na jednu licenciu vyjde na 50 dolárov, pričom každým ďalším rokom sa poplatok zdvojnásobuje. Bežný používateľ sa ale do takéhoto programu nezapojí, a tak mu príliš veľa možností po skončení podpory Windowsu 7 neostáva.

Antivírusové programy to s Windowsom 7 nevzdávajú

Kým veľké firmy si môžu predĺženie podporu zaplatiť, obyčajný používateľ zariadenia s Windowsom 7 by mal z bezpečnostných dôvodov prejsť na novší Windows 10, s čím sa ale v závislosti od veku hardvéru môže spájať aj kúpa nového počítača či notebooku. Takáto kúpa nemusí byť pre viacerých ideálna, a tak môžu naďalej fungovať na nepodporovanom systéme, no s istým rizikom. Pred vírusmi a škodlivými kódmi ich ale podľa nových informácií ochránia antivírusové programy. Mnohé z nich budú totiž Windows 7 podporovať naďalej a niektoré až do roku 2022. Medzi ne patrí aj ESET, Avast, Kaspersky a ďalší. Neskôr však môžu podporu nadobro ukončiť.

chrome cleanup tool
ESET

Nenechaj si ujsť
Vo svete iniciujú petíciu, aby Microsoft poskytol Windows 7 ľuďom zadarmo

Podobne sa tak stane aj vo viacerých ďalších prípadoch, kedy už systém nemusia podporovať iné programy od vývojárov tretích strán či výrobcov hardvéru, ktorí poskytujú aktualizácie driverov.

Napriek tomu, že Microsoft ukončil vydávanie aktualizácií pre Windows 7, po poslednej, označenej ako “ KB4534310″, musel vytvoriť ďalší aktualizačný balík, ktorý mal napraviť chybu systému. Pri nastavovaní pozadia plochy obrazovky sa totiž mnohým používateľom nezobrazil obrázok správne a miesto neho mali len čiernu plochu. Nakoniec sa spoločnosť rozhodla, že opravný update poskytne každému zariadeniu s týmto systémom, informuje The Verge.

Antivírus Podpora
AhnLab Podpora aspoň ďalšie 2 roky
AVG & Avast Podpora aspoň ďalšie 2 roky
Avira Koniec podpory v novembri 2022
Bitdefender Podpora aspoň ďalšie 2 roky
BullGuard Podpora aspoň ďalšie 2 roky
Carbon Black Podpora aspoň ďalšie 2 roky
ESET Podpora aspoň ďalšie 2 roky
FireEye Podpora aspoň ďalšie 2 roky
F-Secure Podpora aspoň do konca budúceho roka
G Data Podpora aspoň ďalšie 2 roky
Ikarus Podpora aspoň ďalšie 2 roky
Kaspersky Podpora aspoň ďalšie 2 roky
K7 Computing Podpora aspoň ďalšie 2 roky
McAfee Podpora aspoň do konca budúceho roka
Microsoft (Security Essentials) Ukončená podpora programu. Dostupné sú podpísané aktualizácie bez časového obmedzenia.
Microworld Podpora aspoň ďalšie 2 roky
PC Matic Podpora aspoň ďalšie 2 roky
Quickheal Podpora aspoň ďalšie 2 roky
Seqrite Podpora aspoň ďalšie 2 roky
Sophos Podpora do decembra 2020, správa cloudu do júna 2021
Symantec / NortonLifeLock Podpora aspoň ďalšie 2 roky
ThreatTrack / Vipre Podpora aspoň ďalšie 2 roky
TotalAV Podpora aspoň ďalší 1 rok
Trend Micro Podpora aspoň ďalšie 2 roky
*Podľa informácií AV-Test.org

 

Pošli nám TIP na článokAplikácie