Ak si fanúšikom starších filmov, určite poznáš snímku „Back to the Future“ (Návrat do budúcnosti). Ikonickou rekvizitou tohto kultového filmu sa stalo auto značky DMC (DeLorean Motor Company), ktoré už v tej dobe vyzeralo ako z budúcnosti. Auto s názvom DeLorean si, žiaľ, nezískalo srdcia motoristov. Vďaka tomu sa ho vyrobilo a predalo iba niekoľko tisíc kusov a dnes je DeLorean hodnotným zberateľským kúskom.

Elektromobilita ako pohon budúcnosti však dáva automobilke znova nádej presadiť sa na trhu, a tak spoločnosť prináša model DeLorean Alpha5, ktorý sa náramne podobá na pôvodný model značky s tým rozdielom, že elektrický športiak disponuje solídne a konkurencieschopnými parametrami.

Masívna batéria a ohromné zrýchlenie

DeLorean Alpha5 si zachováva ideu pôvodného modelu značky, karoséria auta totiž pôsobí extrémne futuristicky. Unikátny vzhľad mu dodávajú aj výklopné dvere, ktoré sme mali možnosť vidieť aj pri prvom modeli automobilky DMC a ktoré dokonca „skopíroval“ aj Elon Musk pri Tesle Model X. Musk sa totiž netají tým, že je fanúšikom automobilky DMC a autom DeLorean sa dokonca inšpiroval aj pri Cybertrucku.

DMC

Spoločnosť na svojom webe konečne zverejnila prvé fotografie auta a očakávané špecifikácie. Tie sú skutočne pôsobivé a ak ich americká automobilka dosiahne aj pri produkčnom modeli, reinkarnovaná filmová legenda môže mať veľký úspech.

O napíjanie sa postará batéria s kapacitou vyše 100 kWh, vďaka ktorej urazí DeLorean Alpha5 na jedno nabitie cez 480 km, čo na elektrický športiak vôbec nie je málo. K dobrému dojazdu rozhodne prispeje nízky koeficient odporu vzduch na úrovni 0,23.

DMC

Omnoho zaujímavejšie sú ale údaje zrýchlenia. Z 0 na 60 míľ/h (96,5 km/h) zrýchli elektromobil za 2,99 sekundy. Rýchlosť 140 km/h dosiahne za 4,35 sekundy a maximálka dosahuje 250 km/h.

Oproti pôvodnému DeLorean sa elektrická novinka líši ešte v jeden zásadnej veci. Alpha5 ponúka až štyri miesta na sedenie, zatiaľ čo filmová legenda ich mala iba dve.

Inak je interiér veľmi „čistý“ bez zbytočných rušivých elementov. Dominuje mu dvojica obrazoviek, jedna pred vodičom a druhá v „plávajúcej“ stredovej konzole. Dostupnosť ani cenu nám automobilka zatiaľ neprezradila, no DeLorean Alpha5 sa určite bude predávať s cenovkou na hranici okolo 100 000 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP