Leto je bezpochyby obdobím dovoleniek a mnohí Slováci sa vyberajú na oddych do zahraničia, kde však nechcú ostať bez mobilných dát. Väčšina slovenských operátorov im ponúka rôzne dátové balíky, ktoré prinášajú internetové pripojenie aj za hranicami našej krajiny, no koľko zákazníkov takúto možnosť využíva? Pozreli sme sa na to, aké sú trendy pri dátach v roamingu a aký nárast zaznamenali v tomto smere Orange a O2.

Slováci sa počas dovolenkovej sezóny vyberajú do rôznych destinácií. Operátori u nás im pritom ponúkajú aj rôzne možnosti ako zostať v spojení na webe aj počas oddychu na pláži. Treba však pripomenúť, že takéto možnosti nájdeme prevažne u Telekomu, Orangeu a O2, nakoľko najmladší slovenský operátor, 4ka, sa sústredí predovšetkým na poskytovanie služieb na domácej pôde a v rámci krajín EÚ.

V roku 2017 vyrukovala Európska únia s reguláciou roamingu a operátori tak museli zaviesť poplatky v rámci členských štátov a Nórska, Lichtenštajnska či na Islande rovnako ako v domácich krajinách. Ceny roamingových dát, SMS správ a volaní sú tak výhodnejšie ako v minulosti, čo sa odrazilo aj na ich využití zákazníkmi. Najmä v oblasti mobilného internetu zaznamenali Orange a O2 zvýšený sezónny záujem.

Spotreba roamingových dát neustále stúpa

Orange ako najväčší slovenský operátor má v ponuke hneď niekoľko balíkov platných v Zóne 1, Zóne 2 a Zóne 3. Ponuka balíkov pritom platí rovnako ako doma aj v krajinách EÚ a zákazník má možnosť po prečerpaní dát zaplatiť roamingový poplatok. Množstvo dát sa však líši, no Orange svojich klientov na prečerpanie a možnosť ďalšieho dátovania upozorní.

Odkedy je europska regulácia roamingu v platnosti (jún 2017), zaznamenali sme až 7 násobný nárast dátovej prevádzky a o 200 % sa zvýšila hlasová prevádzka. Trendom je neustály nárast spotreby dát, ako doma, tak aj v zahraničí.

Zákazník si môže vybrať z viacerých balíkov podľa krajiny kam cestuje a podľa svojich komunikačných zvyklostí, pričom najobľúbenejší je univerzálny balík Môj Svet, vďaka ktorému je komunikácia v zahraničí skutočne výrazne výhodnejšia,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa Orangeu, Alexandra Piskunová.

Podobný trend zaznamenáva aj O2, ktoré je síce v ponuke roamingových dát skromnejšie, no ani to nebráni tomu, aby ich zákazníci využívali stále častejšie. Záujem o mobilné pripojenie v zahraničí rástol takmer neustále a aktuálne zákazníci využívajú dáta od O2 s veľkou obľubou aj za hranicami Slovenska.

Nenechaj si ujsť
Dáta na dovolenku od slovenských operátorov: Vybrali sme tie najlepšie ponuky

Už pred roamingovou reguláciou sa u nás objem prevádzky v roamingu pohyboval na pomerne vysokej úrovni vzhľadom na to, že najvyššie z našich paušálov už predtým obsahovali volania aj dáta v balíku v rámci krajín EÚ, a rovnako sme umožňovali našim zákazníkom využívanie služieb v Českej republike za ceny ako doma.

Od minulého roka, kedy už rok platila roamingová regulácia EÚ, sme zaznamenali až dvojnásobný nárast využívania dát v roamingu,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa O2, Tereza Molnár.

S otázkou spotreby roamingových dát sme sa obrátili aj na Telekom, no operátor sa nám v čase písania článku k tejto téme nevyjadril. Vyššie uvedené informácie od O2 a Orange tak len potvrdzujú popularitu roamingových dát u Slovákov, ktorí sa nezdráhajú zaplatiť si rôzne dátové balíky a využiť mobilné pripojenie aj za hranicami našej krajiny. Využívaš aj ty roamingové dáta počas dovolenky v zahraničí?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom