Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa podarilo preniesť energiu na vzdialenosť 30 metrov pomocou infračerveného laseru, informuje ScienceAlert. Nová technológia má pomôcť zbaviť niektoré oblasti a priestory nabíjacích káblov a zásadne tak uľahčiť nabíjanie nielen osobných elektronických zariadení, ale tiež rôznych senzorov a môže nájsť aj využitie v priemysle a špičkovej vede.

V budúcnosti nabije smartfóny

Pomocou infračerveného laseru sa tímu výskumníkov podarilo preniesť 400 mW svetelnej energie na vzdialenosť 30 metrov, pričom sa jedná o pomerne malé množstvo energie. Rozhodne nie je dostatočné pre nabíjanie väčších zariadení, avšak môže poslúžiť pre nabíjanie rôznych snímacích zariadení, pre ktoré môže byť takáto metóda výhodnejšia, informuje Optica.

„Kým iné metódy vyžadujú špeciálne umiestnenie nabíjaného objektu alebo jeho znehybnenie, distribuované laserové nabíjanie umožňuje zameranie bez sledovacích procesov, kým je zariadenie v dohľade,“ vysvetľuje Jinyong Ha, inžinier elektroniky z Univerzity Sejong v Južnej Kórei.

Jinyong Ha/Sejong University

Tím zároveň dodáva, že sa jedná o bezpečné zariadenie, ktoré nie je pre človeka nebezpečné a keď nie je v prevádzke, nevysiela do okolia žiadne lúče. Prijímacie zariadenie v tomto prípade premieňalo prijímanú svetelnú energiu na elektrickú pomocou fotovoltaického solárneho článku. Problém je však v efektivite.

Ďalšia zbytočnosť?

Bezdrôtové nabíjanie je vo všeobecnosti oveľa menej efektívne, než nabíjanie pomocou kábla. Už v prípade indukčného nabíjania smartfónov sú energetické straty pomerne veľké, avšak v prípade prenášania energie pomocou laseru sú „astronomické“. Aj keď sa toto zariadenie vojde do malých elektronických zariadení, jeho užitočnosť je otázna.

Je ľahké si predstaviť verejný priestor či technologicky vybavenú domácnosť, kde jedno zariadenie automaticky posiela energiu do ďalších zariadení, ktoré sú používané v tom istom priestore. Problémom je ale samotná realita, v ktorej dochádza k vážnym klimatickým zmenám a katastrofám práve kvôli nedbanlivosti ľudstva a neustáleho používania technológií, ktoré sú úplne zbytočné a neefektívne.

U.S. Air Force

Faktom totiž je, že aj keď sú káble v mnohých prípadoch pomerne nepohodlné, sú tým najefektívnejším a najjednoduchším spôsobom nabíjania elektrických zariadení s akumulátormi, aké má ľudstvo k dispozícii. Posielanie energie na diaľku ale napriek tomu môže nájsť svoje využitie.

Energia z vesmíru

Bezdrôtový prenos energie má pomôcť aj pri stavbe vesmírnych staníc slúžiacich pre získavanie elektrickej energie. Tá má byť na Zem zaslaná pomocou rádiových vĺn. Na podobnom projekte pracuje Spojené kráľovstvo, ktoré chystá 2 000 ton vážiacu stanicu.

Prijímacia anténa na Zemi má dosiahnuť plochu 6,7 x 13 km a systém dosiahne výkon 2 000 MW, čo je porovnateľné s jadrovými elektrárňami. Takáto vesmírna elektráreň má však jednu zásadnú výhodu. Slnečné žiarenie dokáže na rozdiel od solárnych článkov na Zemi zbierať nepretržite a jej efektivitu neznižuje ani zemská atmosfére či počasie.

Kým idea nabíjania smartfónov či notebookov takýmto spôsobom je nezmyselná, môže nájsť svoje využitie napríklad práve v priemysle či vede, kde dochádza k vzniku špecifických situácií s potrebou diaľkového dobíjania zariadení. Pomôcť môže aj dodatočný vývoj, ktorý zabezpečí vyššiu efektivitu prijímacieho zariadenia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú