Koncern Hyundai rozbieha svoj vlak elektromobility na plné obrátky. Prvé vozidlá postavené na platforme E-GMP už poznáme, sú nimi Kia EV6 a Hyundai Ioniq 5, s ktorým sme mali možnosť zoznámiť sa aj naživo.

Ďalším modelom by mal byť prémiový elektromobil Genesis GV60, ktorý dokonca prinesie podporu bezdrôtového nabíjania, informuje portál InsideEVs.

To sa pomerne dobre uchytilo nielen v segmente smartfónov, ale prakticky v celom odvetví nositeľnej techniky. V automobilovom priemysle sa táto technológia zatiaľ nevyužíva, no onedlho sa to môže zmeniť.

Genesis

Genesis je luxusnou značkou koncernu Hyundai. Hoci na Slovensku býva dostupnosť jeho modelov problematická, napríklad sedan G80 nie je na našich cestách úplnou raritou.

NEPREHLIADNI
Slovákov šokuje dizajnom, otáčajú sa za ním davy. Vyskúšali sme elektrický Ioniq 5

Genesis teraz v rámci platformy E-GMP prinesie luxusný elektromobil s dobre známymi parametrami, ktoré poznáme z Kie EV6, respektíve Hyundaiu Ioniq 5. Na novom ekektrickom Ioniqu sme už dokonca absolvovali prvé jazdy na Slovensku.

Prvý na svete

Bezdrôtové nabíjanie doposiaľ nemá žiaden iný elektromobil na trhu. Informáciu, že ním bude Genesis GV60 disponovať, potvrdila pre GreenCarReports spoločnosť WiTricity, dodávateľ súčiastok pre Hyundai.

Genesis

Očakávať môžeme bezdrôtový nabíjací výkon na úrovni 7 až 11 kW, čo nie je nič svetoborné, najmä vzhľadom na to, že cez kábel sa dokážu elektromobily na platforme E-GMP nabíjať maximálnym výkonom vyše 230 kW.

Ide však o „pilotný program“, ktorý navyše má byť dostupný iba v Južnej Kórei.

Bezdrôtové nabíjanie vozidiel si môže nájsť svoje využitie v obchodných centrách, kde môžu byť bezdrôtové nabíjačky implementované priamo v parkovacom mieste. Veľkým technickým orieškom ale môžu byť vysoké energetické straty pri prenose energie, prípadne zahrievanie.

Genesis

Bezdrôtová nabíjačka pre elektromobil by si možno našla plnohodnotné miesto aj pri domácom využití. Zvýšila by totiž komfort pri používaní auta a majiteľ by nemusel po každom príchode domov zapájať kábel. Nabíjací výkon 11 kW by na nabitie 77 kWh batérie počas noci teoreticky pohodlne vystačil.

Väčšinu parametrov už zrejme poznáme

Automobilka oficiálne ukázala Genesis GV60 iba pred pár dňami a o technických detailoch sa s verejnosťou nepodelila.

Vzhľadom na to, že novinka bude stáť na koncernovej platforme E-GMP, však môžeme predpokladať, že drvivú väčšinu vlastností „zdedí“ od už známych modelov značiek Kia a Hyundai.

Očakávať preto môžeme konfiguráciu v podobe čistej zadokolky, prípadne verziu s dvoma elektromotormi a pohonom všetkých štyroch kolies. Batéria v najvyššej konfigurácii by mohla disponovať využiteľnou kapacitou vyše 70 kW. Vďaka tomu by mala zabezpečiť dojazd podobný Hyundaiu Ioniq 5. Podľa WLTP cyklu sa môžeme pohybovať na úrovni okolo 430 až 480 km, v závislosti od zvoleného výkonnu.

Genesis

Samozrejmosťou je aj spomínaná 800-voltová elektrická sústava, ktorá umožní nabíjanie výkonom cez 230 kW. Taký Hyundai Ioniq 5 dokáže za 5 minút na rýchlonabíjačke dobiť batériu na ďalších 100 km jazdy. Genesis GV60 by v tomto smere nemal byť o nič horší.

Pri pohľade na fotografie interiéru môžeme vidieť použitie luxusných materiálov. Dvojica displejov na v štýle Mercedesu kombinuje virtuálne budíky a infotainment v jednom celistvom paneli.

Zaujímavosťou je použitie kamier miesto klasických zrkadiel. Displeje, kam sa obraz z nich premieta, sú umiestnené na dverách, no musíme konštatovať, že vyzerajú dosť neforemne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú