Najnovšia verzia macOS Big Sur konečne umožní používateľom Mac zariadení sledovanie obsahu na Netflixe v 4K rozlíšení s podporou HDR. The Verge však upozorňuje na bizarnú podmienku, vďaka ktorej sa cieľová skupina radikálne zmenšuje.

4K rozlíšenie pri sledovaní Netflixu budú podporovať výhradne Apple zariadenia s nainštalovaným macOS 11.0 Big Sur, a to prostredníctvom prehliadača Safari. Zároveň je podpora avizovaná len pre produkty spoločnosti predstavené v roku 2018 a neskôr. Podmienkou je implementácia T2 čipu, ktorý bol prvýkrát predstavený v decembri 2017 s prvým iMacom Pro.

Podľa oficiálnej stránky Apple bezpečnostným čipom T2 disponujú nasledujúce zariadenia:

  • iMac od roku 2020
  • iMac Pro
  • Mac mini od roku 2019
  • MacBook Air od roku 2018
  • MacBook Pro od roku 2018

Bezprostrednou podmienkou pre sledovanie 4K obsahu je pochopiteľne aj prítomnosť 4K displeja. Zaujímavosťou tak je, že aj keď staršie zariadenia podporujú externé 4K displeje (napríklad iMac 27″ z roku 2017 dokonca integrovaným 5K displejom), kvôli absencii T2 čipu nebude sledovanie Ultra HD obsahu na týchto zariadeniach možné.

T2čip

Netflix neuvádza, prečo pre sprístupnenie 4K obsahu vyžaduje špecifický čip dostupný len pri zariadeniach od roku 2018 a novších. Jednou z možností je výpočtová schopnosť čipu T2, ktorá zvládne transkódovať HEVC kodek dvakrát rýchlejšie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou, ako Apple uvádza pri oficiálnom popise jedného zo svojich zariadení.

Zároveň Netflix nepotvrdil, že ich 4K obsah je kódovaný HEVC formou, no ak tomu tak je, prítomnosť T2 čipu je pri zariadeniach Mac kľúčovou podmienkou. Používatelia Windowsu to majú v tomto prípade podstatne jednoduchšie.

Ak chceš konzumovať Neflix v Ultra HD rozlíšení na operačnom systéme od Microsoftu, stačí ti Windows 10, Microsoft Edge alebo dedikovaná aplikácia služby a 4K displej. Kvalita streamovania sa tak odvíja od výpočtovej sily ktoréhokoľvek procesora a grafickej karty podporujúcej 4K obsah.

Pripomíname, že streamovacia spoločnosť nedávno pristúpila k zníženiu dátového toku pri svojom 4K obsahu. Užívatelia sa aj napriek sľubom Netflixu sťažujú na zhoršenie kvality streamu, a to aj napriek tomu, že Netflix hovoril o presnom opaku. Viac v samostatnej téme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom