Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Prešli sotva 2 týždne odkedy druhá najväčšia kryptoburza na svete vyhlásila bankrot a kryptosvet opäť ovládla panika. Okrem toho, že Coinbase behom posledného roka a pol prišiel o takmer 76 miliárd dolárov, miliardový fond Grayscale, ktorý vo veľkom investuje do kryptomien, odmieta zverejniť svoje „finančné hlásenie“ vo forme proof-of-reserves, informuje CryptoNews.

To rozvírilo debaty o tom, či sa dá Grayscale aj naďalej dôverovať, alebo ho čaká rovnaký osud ako FTX. Jeho klienti a zvyšok krypto komunity sa obávajú o finančné zdravie kryptofondu, ktorého kolaps by mohol ceny kryptomien potlačiť ešte nižšie.

Čo je proof-of-reserves?

Proof-of-reserves alebo PoR je zoznam peňaženiek, v ktorých subjekt, napríklad kryptoburza alebo fond, drží kryptomeny svojich klientov. Vďaka transparentnosti blockchainu si môže ktokoľvek pozrieť, koľko majetku v kryptomenách spolu daná spoločnosť drží a či má dostatok likvidity na to, aby mohla vklady vyplatiť.

Neschopnosť a neochota poskytnúť PoR sú jasným signálom toho, že spoločnosť niečo skrýva. V minulosti sme napríklad vďaka PoR zistili, že burza Crypto.com poslala stovky miliónov dolárov v kryptomenách na nesprávnu adresu.

Vďaka tejto transparentnosti si klienti môžu lepšie zvoliť, komu svoje prostriedky zveria.

Grayscale sa vyhovára na bezpečnosť

Neexistuje veľa dôvodov, pre ktoré by Grayscale nemohol zverejniť svoj PoR. Niekoľko akceptovateľných dôvodov sa ale predsa len nájde: Môžu spravovať majetok niekoho, kto si želá zachovať anonymitu, prípadne nechce upresňovať, aký obnos peňazí v kryptomenách drží. V prípade zverejnenia PoR existuje riziko, že by niekto tieto informácie dohľadal.

Dôvodov môže byť viac, no Grayscale sa odvolal na bezpečnosť. Na ich mince a tokeny dohliada Coinbase, ktorý podľa nich vykonáva validáciu, ako upresnili vo svojom vyjadrení na Twitteri.

Z dôvodu bezpečnostných obáv nezverejňujeme takéto informácie o on-chain peňaženkách ani informácie o potvrdení prostredníctvom kryptografického proof-of-reserves alebo iného pokročilého kryptografického účtovného postupu,“ uvádza sa v príspevku.

Ďalej spomenuli bezpečnosť peňaženiek, ktorú by ich zverejnenie ale nemalo nijako neovplyvniť. Ich dôvody na ľudí nepôsobia dôveryhodne, čo vyvolalo reťaz negatívnych reakcií.

Jeden používateľ vo svojej odpovedi reagoval, že najlepšie, čo by Grayscale mohol urobiť, je zverejniť proof-of-reserves a byť transparentný. ChainLinkGod.eth, rešpektovaný člen krypto komunity, reagoval ostrejšie: „Až do prečítania tohto vyhlásenia som nemal obavy o solventnosť GBTC, prosím, vysvetlite mi, ako môže byť proof-of-reserves bezpečnostným rizikom?

ChainLinkGod.eth v podstate naznačil, že ak Grayscale nezverejní proof-of-reserves, môže to znamenať, že ich solventnosť je ohrozená. Inými slovami, vklady klientov sú vystavené riziku, pričom Grayscale nemá dostatočnú likviditu na to, aby umožnil výbery svojich vkladov. Samozrejme, zatiaľ ide len o špekulácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú