V článku boli použité materiály TASR.

Aktualizované 13. novembra 2022: Pre FTX utrpenie nekončí. Počas víkendu platforma zaznamenala sériu „neautorizovaných transakcií“, informuje The Verge. V snahe minimalizovať škody a ochrániť zdroje svojich používateľov ich preniesli do „cold storage“, teda offline úložiska, informuje Ryne Miller, general counsel pre FTX US, cez Twitter.

Zlodejom sa aj napriek opatreniam podarilo nakradnúť aspoň ohromných 473 miliónov dolárov. Presná suma však nie je známa a podľa informácií portálu CoinDesk by mala presahovať až 600 miliónov dolárov. Aby nešťastia nebolo málo, podpora FTX na Telegram po tom, čo si mnohí používatelia našli nulu na účte, zverejnila mrazivú správu.

Hackli FTX. FTX aplikácie sú malware. Vymažte ich. Chat je otvorený. Nechodte na webovú stránku FTX, pretože môže stiahnuť trojské kone.“ Krátko na to túto správu nastavil ako pripnutú Ryne Miller.

Aktualizované 11. novembra 2022: FTX končí. Popritom, ako Sam Bankman-Fried behom jedného dňa prišiel o drvivú väčšinu svojho majetku, Binance zrušilo akvizíciu svojho úhlavného rivala, informuje The New York Times. Išlo o obrat, ktorý čakal málokto.

K zrušeniu akvizície došlo po tom, ako najväčšia svetová kryptoburza Binance analyzovala finančné dokumenty krachujúceho FTX. Konkrétne dôvody síce nepoznáme, no je pravdepodobné, že to súviselo so slabým finančným zdravím dvojky na trhu kryptobúrz.

New York Times vo svojej správe ďalej upozorňuje, že Bankman-Fried už nestojí na čele FTX. Zakladateľ spoločnosti z pozície CEO odstúpil a nahradil ho John J. Ray III.

Situácia vyvrcholila dnes, kedy sme sa cez oficiálny Twitter kryptoburzy dozvedeli, že FTX vyhlásilo bankrot. Podľa informácií CNBC sa vyhlásenie bankrotu okrem FTX týka aj ďalších približne 130 spoločností, ktoré sú spájané s FTX a jej zakladateľom.

FTX zároveň ponúka len neurčité správy o tom, že stakeholderi, teda aj investori, ktorí v burze majú peniaze, si môžu byť istí, že firma „maximalizuje snahy o návratnosť pohľadávok“.

Aktualizované 9. novembra 2022: Potápanie sa druhej najväčšej kryptomeny spôsobuje nepríjemné problémy aj jej šéfovi. CEO FTX Sam Bankman-Fried sa len vo svojich 30 rokoch stal miliardárom, no toto tvrdenie už dnes neplatí, informuje CoinDesk.

FTX je totiž pred krachom a pravdepodobne ju zachráni len odkúpenie najväčším konkurentom Binance. Prepadla sa však aj hodnota natívneho FTX tokenu a to spolu s odpisom hodnoty firmy znamená, že majetok Bankman-Frieda sa v priebehu 24 hodín prepadol o závratných 94 %.

Bloomberg Billionaires Index odhadoval krypto-obchodníkov majetok na 15,2 miliárd dolárov, no v noci mu z rúk vyfučalo až 14,6 miliardy. Jeho majetok je tak teraz „len“ na úrovni 991,5 milióna dolárov, čo je síce stále dosť, no v celkových číslach zároveň aj poriadna katastrofa, ktorá ho vyhodila z prestížneho rebríčka.

Treba však pripomenúť, že Billionaires Index v žiadnom prípade nehovorí o tom, koľko majú jednotliví boháči na účte, ale pracuje s hodnotou akcií firiem v ich portfóliu. O desiatky miliárd tak už dokázali prísť Elon Musk, Jeff Bezos aj Mark Zuckerberg,

Príbeh FTX však ukazuje, že bohatstvo kryptobúrz vo veľkom závisí na hodnote samotného bitcoinu a iných kryptomien. Masívne výpredaje tak dokážu položiť aj tých najväčších hráčov. No a samotní retailoví investori? Tí, ktorí sa nevenujú daytradingu, ale kryptomeny držia dlhodobo, by mali zvážiť napríklad presun svojho majetku z búrz do lokálnych peňaženiek.

Pôvodný článok z 8. novembra 2022:

Svet kryptomien sa otriasa. Najväčšia svetová kryptomenová platforma Binance prevezme rivala FTX.com, ktorý sa dostal do finančných ťažkostí. Kryptomeny na správu zareagovali výrazným posilnením.

Výkonný riaditeľ Binance Changpeng Zhao napísal na Twitteri, že jeho firma podpísala predbežnú nezáväznú dohodu o „plnej akvizícii FTX.com“.

Dve muchy jednou ranou

Tento krok ďalej posilňuje postavenie Binance, ktorá už teraz zaberá 70 % celosvetového trhu, čo zo služby robí najväčšiu kryptoburzu na svete. Akvizícia bahamskej burzy FTX.com, ktorá sa podľa informácií The Wall Street Journal nachádza v piatich najväčších burzách na svete, zároveň zachráni vklady jej používateľov.

FTX má aktuálne veľké problémy s likviditou. Správy o jej ťažkostiach v utorok spôsobili oslabenie kryptomien, ktoré však po oznámení o potenciálnom prevzatí zmazali straty a posilnili sa. Nízka likvidita ohrozuje vklady používateľov a akvizícia väčším hráčom ich určite upokojila.

Najväčšia kryptoburza sveta týmto spôsobom vysiela jasný signál o svojej spoľahlivosti a finančnom zdraví. Ako na Twitteri podotkol Sam Bankman-Fried, CEO spoločnosti FTX.com, Binance bol prvým investorom spoločnosti FTX.com a bude aj jej posledným.

Bitcoin sa 8. novembra 2022 tesne pred 18:00 obchodoval s plusom približne o 1 % po 20 513 USD (20 521,21 eura), keď predtým počas utorka jeho cena padla až na 19 244 USD.

Nie je však vôbec dávno od toho, kedy sa obaja generálni riaditelia „hádali“ na Twitteri, informuje Reuters. Nezhoda medzi nimi začala kvôli tvítom Bankman-Frieda, ktorý veril, že Zhao, CEO Binance, ktorý vystupuje predovšetkým pod prezývkou CZ, rozširoval falošné informácie o FTX.com, respektíve o svojom úhlavnom rivalovi. Presná povaha týcho informácií však nie je známa.

Reuters ďalej upozorňuje, že spoločnosť Binance je aktuálne vyšetrovaná pre podozrenie z porušenia pravidiel týkajúcich sa prania špinavých peňazí.

Zarážajúci je fakt, že Bankman-Fried ešte pred pár mesiacmi tvrdil, že jeho spoločnosť má miliardy na to, aby zachraňovala menej likvidné kryptospoločnosti, informoval v danom období Reuters. Vyzerá to však tak, že sa prepočítal.

Binance zároveň vstupuje na slovenský trh

Kryptomenový gigant Binance po novom oficiálne pôsobí aj na slovenskom trhu. Ich vstup signalizuje lepšie dni pre lokálne kryptomenové startupy, pričom plánujú aj vzdelávanie verejnosti v oblasti kryptomien.

Zatiaľ čo rada veľkých kryptomenových hráčov oznámila v nedávnej dobe masívne prepúšťanie, Binance rozširuje rady svojich zamestnancov a zakladá lokálny tím na Slovensku, ktorý v pozícií regionálneho manažéra povedie Daniel Fekete,“ uvádzajú v tlačovej správe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP