V reťazovej reakcii problémom čelí ďalšia kryptoburza. Počas necelých 20 mesiacov od vstupu na akciový trh kapitalizácia Coinbase klesla z 85 miliárd na 9,4 miliardy dolárov, to predstavuje prepad o zdrvujúcich 89 %. Prví investori teda prišli o takmer všetky peniaze. Na tému upozornilo zahraničné CNBC.

Zároveň dodávajú, že len v uplynulých dňoch Coinbase stratil štvrtinu svojej hodnoty. Spoločnosť má za sebou katastrofický druhý a tretí kvartál, pričom negatívne na ňu vplýva aj kolaps konkurenčného FTX, ktorý opäť pripomenul, že svet kryptomien je extrémne rizikový.

S FTX nič nemáme, tvrdí CEO Coinbase

Kolaps FTX, o ktorom sme informovali v samostatnom článku, mnohým otvoril oči. Spôsobil pokles Bitcoinu na hodnoty, ktorých sa nedotýkal približne 2 roky. Ostatné kryptomeny ho nasledovali a celkový prepad DeFi trhu bol z 50 miliárd na 35 miliárd, ako ukazujú dáta od CoinGecko. V percentách ide o brutálny pokles zhruba o 30 % v priebehu zopár dní.

Na obrázku sa nachádza ilustračný bitcoin a Sam Bankman-Fried, zakladateľ FTX.
Unsplash/Jonathan Borba/CC/Cointelegraph (Úprava redakcie)

CEO Coinbase Brian Armstrong však trvá na tom, že s kolapsom FTX nemali nič spoločné. Jeho spoločnosť podľa neho nemala žiadne materiálne spojenie so zbankrotovanou kryptoburzou, no aj napriek tomu súcití so všetkými, ktorých jej bankrot postihol, ďalej informuje CNBC.

Aj napriek tomu sa Bank of America rozhodla znížiť rating Coinbase, čo v investoroch vyvolalo vlnu pochybností. Ako informovalo CNBC ešte minulý týždeň, Bank of America citovala riziko presahu problémov FTX aj na ostatné kryptoburzy, čo výrazne zhoršilo sentiment investorov.

Analytik z Bank of America na vyjadrenia Armstronga reagoval svižne. „To ich nerobí odolnými voči širšiemu poklesu ekosystému krypta,“ povedal Jason Kupferberg, senior analytik pre Bank of America.

Coinbase by klesal aj bez FTX, má za sebou katastrofálny rok

Ešte predtým, než sa vo svete financií stal kolaps FTX témou číslo jedna, Coinbase vykazoval mnohé indikátory prichádzajúceho poklesu hodnoty jeho akcií. Tým najhlavnejším bol tretí kvartál roka 2022, kedy Coinbase vo svojom hlásení informoval, že za 3 mesiace prerobil zdrvujúcich 544 miliónov dolárov.

To znamená, že ich čistá marža sa v danom kvartáli pohybovala okolo záporných 94 %, o čom sa investori dozvedeli v septembri. Kvartál predtým bol dokonca ešte horší, keď spoločnosť vykázala v čistom stratu viac ako 1 miliardy dolárov.

A kvartál predtým? O niečo lepší, no stále v červených číslach. V skratke by sa dalo povedať, že 2022 je zatiaľ pre Coinbase katastrofálnym rokom, čo signalizujú dáta z Yahoo Finance.

Prepad na takmer 11 % z kapitalizácie, s ktorou pred 19 mesiacmi vstúpili na trh, je čerešnička na torte. Navyše to naznačuje, že aj posledný kvartál tohto roka môžu uzatvoriť v červených číslach. Coinbase totiž úplne stratil dôveru investorov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP