Rumunská novinka je takmer pripravená a stať sa skutočne dostupným elektrickým vozidlom pre vodičov na starom kontinente. Dacia Spring sa ukázala na reálnych fotografiách, ktoré potvrdili jej dizajnovú stránku. Vychádzať bude z čínskej verzie Renaultu K-ZE, informuje InsideEVs.

Keď Dacia predstavila svoj koncept pre nový, lacný elektromobil, mnohí si mohli hovoriť, že to predsa taký návrh nemôže dotiahnuť do sériovej výroby, aby si udržal nízku cenu. Ako to však často u tejto automobilky býva, z koncernu s Renaultom si niečo odnesie a využije to vo svoj prospech.

Tentokrát to bude model K-ZE City, pôvodne založený na modeli Renault Kwid pre Brazíliu, ktorý sa stal predlohou pre nový elektromobil výrobcu. Prvé dizajnové črty a časť špecifikácií nám odhalil už spomínaný koncept na jar tohto roka. Spojenie s francúzskou automobilkou pred rokmi rumunskej spoločnosti rozhodne prospelo a predaje jej áut raketovo vzrástli.

Nenechaj si ujsť
Táto Dacia by dokázala konkurovať aj Tesle či Porsche. Elektrický športiak je však len zbožným prianím umelca

Dacia prerobí populárny Renault. Vznikne z neho najdostupnejší elektromobil v Európe

Doterajšiu stratégiu chce uplatniť aj pri modeli Dacia Spring, ktorý si z konceptu ponechá množstvo prvkov. Prakticky pôjde o spomínaný čínsky Renault K-ZE City, čo dokázali aj patentové fotografie vozidla. Ten už navyše stihol doraziť do Európy, kde ho Dacia mierne upravila, vymenila spaľovací motor za elektrický pohon s batériami a voilà nový elektromobil je na svete.

Spring bol pritom zachytený na fotkách priamo na nabíjacej stanici s rumunskými značkami, kde sa ani nesnažil skrývať svoje črty maskovaním, informuje e-cars. Maskovanie sa totiž nachádzalo len na prednej a zadnej maske, ale dobre vieme, ako taký Renault K-ZE City vyzerá. Dokonca sa pri toto prototype zachoval ešte aj pôvodný názov čínskeho modelu.

Dac Electric :)

Gepostet von Atelierul de Detailing am Donnerstag, 9. Juli 2020

Jeho prerobená elektrická verzia však mala podľa fotografií dočasné evidenčné značky s obmedzenou platnosťou, čo značí, že sa vozidlo na ceste dlho neohreje. Na čas pre testovanie to ale postačí. Okrem toho už musí na získanie týchto značiek spĺňať kritéria a normy krajiny, teda sa dá konštatovať, že Dacia Spring je takmer pripravená doraziť na trh. Dostupná má byť už v budúcom roku.

Špecifikáciami neohúri. Ani to však nepotrebuje

Ponúknuť má rovnaké výkonové špecifikácie ako čínsky Renault, teda sa dočkáme 26,8 kWh batérie, ktorá má zaistiť dojazd zhruba 270 km podľa NEDC testovania a 200 km podľa WLTP cyklu. Koniec koncov, pôjde o vozidlo takmer výlučne do mesta. Aj preto bude mať elektromotor výkon len 44 koní a maximálna rýchlosť by mala byť obmedzená na 105 km/h.

Vzhľadom na to, že Dacia chce ponúknuť trhu skutočne lacný elektromobil, bude sa držať pri zemi. Cenovo by sa mala nová Dacia Spring pohybovať na úrovni 10 000 € až 15 000 € v najvyššej konfigurácii. Ak by bolo ešte k tomu možné využiť dotáciu 8000 €, tento model by sa predával ako teplé rožky. Kúpiť nový elektromobil za pár tisíc? To znie ako skvelá ponuka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom