Spojené štáty pridali na jar tohto roka spoločnosť Huawei na čiernu listinu kvôli obavám z možného ohrozenia národnej bezpečnosti. Gigant sa tak dostal do nemalých problémov a každá americký firma, ktorá s ním chce obchodovať, potrebuje licenciu. USA doteraz predĺžili povolenie na obchodovanie domácich spoločností s Huawei už niekoľkokrát, no ďalšie predĺženie bude iba na 2 týždne, informuje Reuters.

Čínsky Huawei musí už niekoľko mesiacov bojovať s prekážkami, ktoré mu pripravili Spojené štáty po tom, čo ho pridali na čiernu listinu a zamedzili využitie niektorých kľúčových technológií od tamojších spoločností.

Dôkazom tejto situácie je aj to, že Huawei nemôže využívať služby a aplikácie Googlu, ktoré doteraz nedostala vlajková loď Mate 30 Pro, ale ani skladací model Mate X. Amerika však povolila obchodovanie s tohto firmou, avšak len po udelení licencie.

USA predĺžia licenciu na obchodovanie s Huawei. Kvôli operátorom

Úrady pritom doteraz predĺžili povolenia už niekoľkokrát po dobu 3 mesiacov, no trvanie posledného povolenia čoskoro vyprší. Štáty sú však podľa nemenovaného zdroja agentúry Reuters pripravené oddialiť tento termín a predĺžiť licenciu na obchodovanie s Huawei. Zatiaľ ale nebolo nič oficiálne ohlásené a situáciu odmietli komentovať úrady, aj samotná spoločnosť. Nová licencia má trvať iba 2 týždne, no v príprave má byť povolenie na dlhšiu dobu, ktoré ale ešte nie je hotové.

Nenechaj si ujsť
Huawei o kľúčovú technológiu nepríde. USA nemá dosah na takýto zákaz

Dôvodom zavedenia takéhoto kratšieho povolenia majú byť vidiecki operátori, ktorí sú podľa tvrdení ministra obchodu pre Fox Business v USA závislí na 3G a 4G sieti Huawei. Takýto vývoj situácie pritom nastal po rokovaniach medzi USA a Čínou o možnej dohode pri riešení obchodnej vojny, ktorá medzi krajinami trvá už vyše roka. Trumpova administratíva však má zvažovať zavedenie produktovej licencie na konkrétne zariadenia, vďaka ktorej by mohli dodávatelia predávať pre Huawei špecifické produkty, informuje The New York Times.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom