Čínske smartfóny sa stali skvelými lacnejšími alternatívami k modelom od Samsungu a Apple. Na trhu stále nájdeme veľa lacnejších modelov, no celkovo sa za posledné roky kvalita aj cena čínskych smartfónov zvýšila.

Výrobcovia ako Xiaomi, Meizu či LeEco sa zameriavajú skôr na nižšiu a strednú triedu, čím ponúkajú naozaj lacné smartfóny. Na druhej strane sú spoločnosti Oppo, Vivo a Huawei, ktoré si pýtajú o čosi viac a razantne tak zvyšujú čínsky priemer cien. Čína už dávno neprodukuje len klony Samsungov alebo iPhonov. Zoberme si napríklad Lenovo Phab 2 Pro, ktorý prišiel ako prvý s technológiou Tango od Google. Svoje výborné schopnosti predviedlo minulý rok aj Xiaomi, a to modelom so zahnutým displejom Mi Note 2 a bezrámikovým smartfónom Mi Mix.

Xiaomi Mi MIX 4GB/128GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

čínske smartfóny

Nenechaj si ujsť
Zvyšovanie cien čínskych smartfónov sa dotkne aj vlajkových lodí Xiaomi Mi6 a Huawei P10

Až na výrobcov ako sú Elephone, Ulefone, Bluboo, UMi, Vernee a Doogee, ktorých prioritou je čo najnižšia cena, sa z čínskych výrobcov stali skutoční inovátori. Podľa štatistík od Strategy Analytics, priemerná cena čínskych smartfónov sa počas tretieho kvartálu 2016 pohybovala na úrovni 184 dolárov, čím sa dostali veľmi blízko ku kórejskému gigantovi. Ako môžeš vidieť na fotografii vyššie, Apple mal pred všetkými výrobcami veľký náskok kvôli vyšším cenám. Samsung je však vo väčšom ohrození, keďže sa mu čínske firmy takmer vyrovnali. Najbližšie k nemu malo Vivo s priemernou cenou 218 dolárov, ďalej Oppo a v neposlednom rade aj Huawei.

čínske smartfóny
zdroj fotografie: Dglte

Priemerná cena smartfónov výrobcov Oppo a Huawei síce oproti minulému roku o niečo klesla, no je dôležité poznamenať, že rastú priam raketovým tempom. Veľký rozruch spôsobilo Oppo R9 a veľmi dobré predaje si získal aj Huawei P9. Ceny Samsungu sa výrazne nehýbu a ak chce konkurovať čínskym výrobcom, zvyšovanie cien si nemôže dovoliť.

Nenechaj si ujsť
Ako vedia čínske spoločnosti vyrábať výborné smartfóny za tak nízke ceny?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom