Teraz čítate
Ako vedia čínske spoločnosti vyrábať výborné smartfóny za tak nízke ceny?


Na dnešnom trhu so smartfónmi môžeme vidieť pretekanie sa výrobcov o záujem zákazníkov, pričom nie všetci sú ochotní za smartfón utratiť čo i len 150 – 200 eur. V poslednej dobe poriadne zamiešali karty čínske spoločnosti, ktoré pomaly vytláčajú z trhu doteraz známych gigantov.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!

Vďaka tomu, že Číňania vedia vyrobiť za nízke ceny veľmi dobré smartfóny, nielen čínski zákazníci radšej volia tieto značky pred americkými alebo kórejskými. O smartfóny Xiaomi, OnePlus, Meizu či Huawei začína byť záujem už aj Európe a dokonca aj v Amerike. Aj keď bežné značky stále vedia vyrábať prémiové vlajkové lode s perfektnou výbavou, v porovnaní s čínskymi smartfónmi za polovičnú cenu na tom nie sú o nič lepšie. Čínske spoločnosti však majú niekoľko podstatných výhod, vďaka ktorým môžu ponúkať zariadenia za oveľa nižšie ceny.

Čo sa vlastne kde vyrába?

Na úvod ťa trochu oboznámime, odkiaľ naše smartfóny a ich komponenty pochádzajú. Významný producenti komponentov nemajú s Čínou takmer nič spoločné. Čo sa týka výrobcov procesorov, tak Qualcomm je spoločnosť založená v Spojených štátoch, MediaTek na Taiwane a Exynosy od Samsungu v Južnej Kórei. V Taiwane sídli aj TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) a Hynix nájdeme v Južnej Kórei. Výroba pamäťových modulov je taktiež založená najmä v týchto krajinách, respektíve produkcia fotoaparátov Sony je zabezpečená v Japonsku. Procesory Kirin od Huawei sú rovnako vyrábané na Taiwane, nakoľko výrobca HiSillicon si ich objednáva od TSMC.

zdroj fotografie: Dgtle

V Číne zas prebieha výroba batérií, displejov a skladanie. V prípade displejov si výrobcovia môžu voliť z dvoch základných technológií, a to AMOLED a LCD. Najrozšírenejšie je momentálne FullHD rozlíšenie, no v tomto roku očakávame významný rozmach QuadHD displejov z dôvodu rozširujúcej sa virtuálnej reality. Ceny za výrobu displejov sa minulý rok k sebe priblížili ako nikdy predtým. Cena 5-palcového AMOLED panela vychádzala na približne 14,30 dolárov a cena LCD displeja na 14,60 dolárov. Čínskymi, ale aj inými výrobcami je stále uprednostňované LCD pred AMOLED panelmi. Stačí sa pozrieť do špecifikácií smartfónov Sony Xperia, HTC 10, LG G5, LG V20 či iPhone 7.

Nenechaj si ujsť
Tieto perfektné Xiaomi smartfóny kúpiš bez akýchkoľvek poplatkov navyše!

Vnútro smartfónov z krajiny za Veľkým múrom je často podobné tým, ktoré sú dizajnované mimo Čínu. Každá vlajková loď disponuje jednou alebo dvoma bonusovými funkciami, no vnútorná výbava je vo väčšine prípadov veľmi podobná. Nižšie nájdeš zoznam najznámejších výrobcov spolu s krajinami, kde skladajú svoje zariadenia.

 • Samsung – Vietnam, Južná Kórea, Čína, India, Brazília, Indonézia
 • Apple – Čína, čoskoro aj India
 • Sony – Čína, Thajsko
 • HTC – Taiwan
 • LG – Čína, Vietnam, India
 • OPPO / OnePlus / Vivo – Čína
 • Huawei – Čína, India
 • Xiaomi – Čína, India

S výnimkou HTC všetci z menovaných výrobcov skladajú svoje zariadenia v Číne. Rozdiely v cenách jednotlivých spoločností za výrobu zariadení sú zanedbateľné. Okrem toho, výrobné náklady tvoria iba 5 až 10 dolárov z ceny materiálov. Rozdiel medzi kompletnou výrobou low-endu Moto E a high-endom iPhone 7 je menej ako 150 dolárov. Z toho teda vyplýva, že 350-dolárový rozdiel medzi ZTE Axon 7 a Google Pixel XL musí mať na svedomí iný faktor.


zdroj fotografie: Android Authority

Otázka mzdy

Rozprávať by sa dalo aj o nízkych platoch v čínskych továrňach. V Číne sú náklady na prácu oveľa nižšie ako v ostatných krajinách, čo je dôvodom, že vo zvyšku sveta nie je ľahké nastaviť efektívnu výrobu vrámci nákladov. Mnoho výrobcov teda priamo profituje na nízkych platoch vo výrobných linkách. Avšak čínske spoločnosti musia tiež platiť svojich inžinierov, marketing, manažment a podporu pre zákazníkov. Priemerný ročný plat produktového inžiniera v Číne je 30 500 dolárov, kým v Spojených štátoch je to až 76 136 dolárov a v Japonsku okolo 53 000 dolárov. Nižšie nájdeš porovnanie platov ďalších pracovníkov vo vývoji produktov.

Nenechaj si ujsť
Do roku 2020 chce Foxconn nahradiť drvivú väčšinu svojich zamestnancov automatizovanými robotmi


zdroj fotografie: Salary Explorer

Celkovo sú najnižšie mzdy všetkých pracovníkov na Taiwane. Pre čínskych výrobcov predstavuje pôsobenie v domovskej krajine výhody, no je zaujímavé, že HTC ako domáca spoločnosť si pýta za svoje smartfóny pomerne veľa a zatiaľ sa neobjavili žiadny „lacnejší“ taiwanskí výrobcovia.

Zhrnutie

Rok 2016 ukázal, že aj výrobcovia pochádzajúci z Číny sú schopní produkovať smartfóny s dobrou výbavou pri zachovaní oveľa nižšej ceny oproti konkurenčným značkám. Zámer tohto článku bol informovať, ako to môžu dokázať. Veľký podiel na tom majú hlavne nízke výrobné náklady a čínski zákazníci, ktorí sú najväčším zdrojom príjmov pre spoločnosti.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro – najlepší cenovo dostupný smartfón minulého roka

Okrem toho, čínski výrobcovia používajú modernejší spôsob predaja, a to prostredníctvom internetu. Stačí si všímať časté bleskové výpredaje už krátko po predstavení smartfónu, kedy sa zásoby vypredajú za pár minút. Pre ostatných výrobcov je to obrovská konkurencia, no pre bežného zákazníka to znamená nezanedbateľné výhody.

Nenechaj si ujsť
Táto pätica značkových čínskych smartfónov je dostupná za skvelé ceny a bez dodatočných poplatkov

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
18%
Páči sa mi to
64%
Chcem to
0%
Mám to
4%
Nepáči sa mi to
8%
Neznášam to
6%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent strednej školy so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Vo voľnom čase rád píšem články, počúvam hudbu a tiež bicyklujem. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať na peter@fontech.sk.
 • Flea

  No asi tak ze vsetky (skoro) fotia na hovno.polovica telefonov co tu ospevujete su uplne hnoje

  • skoda9635

   bohužiaľ musím súhlasiť….sám som mal Mlais M52…zo začiatku som sa z neho celkom tešil a to aj preto lebo dostával aktualizácie (asi pol roka) ale tie aktualizácie ubližovali fotoaparátu a v poslednej fotil o dosť horšie ako keď som ho kúpil, taktiež systém nebol až tak plynulý aj keď to bol čistý android a ten telefón mal 8 jadrový procesor (MT6757), 2GB RAM, 16 GB pamäť a to som ho ani nezaplnil. Kúpil som si za lepšiu cenu používanú Xperiu Z1 Compact a tá beží oveľa lepšie a pri tom je staršia a teoreticky slabšia (Snapragon 800 by mal byť slabší ale chod systému je plynulejší), keďže je to Sony foťák nemá cenu porovnávať a som spokojnejší s ním.

 • Ivan Pascenko

  Mam Xiaomi mi5s a foto mam lepsie ako kolegove jablcko 6s huawei p9 a lepsie ako niektore sony jedine na samsung nemam takze nie vsetko je hnoj!

 • Ivan Pascenko

  Vela ludi nadava na cinu ale napriklad moje xiaomi lepsie licuje ako stara s6 a s7 nemam skrabance na senzore odtlacku ako stara s6 s7 a ani sa nevypina ako kolegove jablcko 6s a to stoja cca o 300eur viac.

 • Miro

  Pekny clanok ale tiez by ste mohli vediet ze taiwan je čina bolo to tak a asi to tak aj dlho bude Taiwan ani slovenska republika neuznala