Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pre väčšinu krajín sveta je demokracia ustáleným politickým systémom, no Čína stále patrí komunistickej strane. Na čele krajiny stojí Si Ťin-pching, ktorý si rolu prezidenta zamiloval a je ochotný urobiť čokoľvek, aby v nej zotrval. Posledné kontroverzné cenzúry slov a výrazov v Číne boli nedávno doplnené aj o zákaz používania písmena „N“ na internete.

Čína je jednou z najľudnatejších krajín sveta, ktorá však svojimi krásami láka milióny turistov. Tí prichádzajú obdivovať krásy krajiny a kultúru, no na politický systém by si obyvatelia demokratickej krajiny zvykali len ťažko. Obzvlášť, ak prezident dáva čoraz nezmyselnejšie rozkazy. Okrem toho je však Čína známa aj svojim kontroverzným internetom, ktorý tamojším obyvateľom neumožňuje prístup k mnohým populárnym svetovým webom len preto, lebo pochádzajú zo západu.

Ďalšie absurdnosti čínskej vlády

Navyše sa teraz pán prezident Si Ťin-pching rozhodol obyvateľov krajiny potrápiť ešte viac. Dôvodom jeho kontroverzných rozhodnutí má byť tiež veľká podpora ľudu, no ten má na jeho zmýšľanie odlišný názor. Napriek tomu sa zákazu nových výrazov nevyhli a odnedávna tak nemôžu používať slová ako „emigrant“, „doživotný“, „nesmrteľný“. Okrem týchto slovíčok dal prezident červenú aj niektorým slovným spojeniam. Obyvatelia tak nesmú použiť výraz „kult osobnosti“, „koniec civilizácie“, „cisárov sen“ a dokonca aj „Macko Pu“. Celý zoznam zakázaných slov a výrazov nájdeš aj na tomto odkaze.

Tieto a mnohé ďalšie slová mali byť zakázané, pretože istým spôsobom podnecovali neúctu k prezidentovi, alebo pochybenia o jeho vláde. Aj keď mnohí len sťažka pochopia, akým spôsobom tieto výrazy podkopávajú vládu prezidenta Číny, tak na svet sa dostali aj informácie o zákaze používania písmena „N“. Tento absurdný zákaz platil v Číne minimálne jeden deň a písmeno nemohlo byť využívané najmä pri písaní na internete. Proti tomuto rozhodnutiu sa búrili aj najväčšie sociálne siete krajiny, WeChat a Weibo, ktoré sú ázijskou obdobou amerického Twitteru a aplikácie WhatsApp. Po zákaze tohto písmena sa však objavilo viacero teórií, prečo k tomu vlastne došlo.

V Číne sa písmeno „N“ využíva pre vyjadrenie neznámej v matematických rovniciach. Sčasti ale malo byť toto rozhodnutie učinené aj preto, lebo „N“ môže vyjadrovať tiež „nekonečno“, či pri výbere z možností „Y/N“ nesúhlas. Práve nesúhlasu s dlhou vládou prezidenta chcel zrejme zabrániť generálny tajomník komunistickej strany v Číne, ktorým nie je nik iný, ako samotný Si Ťin-pching. Používatelia tak boli na internete pri písaní značne obmedzený a aplikácie písmeno „N“ označovali ako nelegálny obsah. Po pár dňoch bol však tento nezmyselný zákaz našťastie zrušený.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú