Zdá sa, že Tesla môže mať v budúcnosti na čínskom území problémy s odbytom svojich elektromobilov. Krajina totiž koncom týždňa prijala rázne opatrenia z dôvodu obáv o ich bezpečnosti. Tamojšiu vládu trápia napríklad kamery umiestnené na vozidlách amerického výrobcu, píše portál Bloomberg.

V najľudnatejšej krajine sveta žije veľké množstvo ľudí, ktorí svoje financie investovali do elektromobilu od Tesly. Mnohí z nich však svoje rozhodnutie zrejme čoskoro oľutujú – na niektoré miesta budú mať totiž zákaz vjazdu.

Čínska armáda vydala usmernenie, ktoré určuje, kam sa na Tesle jazdiť môže a kam nie. Rozhodnutie malo vplyv aj na akcie Tesly, tie totiž v piatok ráno klesli o 4,4 %. Po novom na Tesle nemôžu jazdiť ľudia bývajúci vo vojenských komplexoch.

Freepik (úprava redakcie)

NEPREHLIADNI
Tesla investuje do závodu pri Berlíne miliardy €

Okrem nich nesmú podľa nového usmernenia Teslu používať na cestu do práce ani zamestnanci kľúčových vládnych agentúr a niektorých štátom vlastnených spoločností. Vláda tiež údajne viacerým agentúram odporučila, aby svojim zamestnancom prikázali to isté.

Nové pravidlá vychádzajú z obáv čínskej vlády, že elektromobily Elona Muska by mohli byť zneužité na špionáž. Vláda chce týmto krokom údajne zabrániť zneužitiu citlivých informácií o polohe, používaní vozidla či o osobných údajov vodičov. Mohli by vraj byť tajne zbierané a následne odosielané do USA.

Na týchto vyjadreniach nie je nič zvláštne –  Spojené štáty majú podobné obavy o bezpečnosť pri používaní smartfónov od čínskeho Huawei, čo počas vlády Donalda Trumpa viedlo k rozsiahlym obmedzeniam v USA. Nový prezident Joe Biden tieto obmedzenia zatiaľ nezrušil.

Čo bude ďalej s Teslou v Číne?

Tesla používa viacero kamier, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie systémov v jej elektromobiloch. Tak, ako mnoho iných výrobcov, aj Tesla využíva viaceré kamery na uľahčenie parkovania. Modely 3 a Y majú nad spätným zrkadlom ešte jednu kameru, ktorá je určená na natočenie videa pri núdzovom brzdení alebo pri zrážke.

Čína a jej trh je pre najväčšieho výrobcu elektromobilov veľmi dôležitý. Hodnota predajov Tesly sa len v tejto krajine počas minulého roka viac než zdvojnásobili na takmer 7 miliárd dolárov, čo tvorilo viac ako pätinu hodnoty všetkých predajov. Oproti roku 2019 sa teda podiel čínskeho trhu na celkových predajoch Tesly zvýšil o 75 %.

Tesla

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Neboja sa ani Tesly a chcú s ňou súperiť, na Slovensku začnú vyrábať revolučné batérie do elektromobilov

Podľa CNBC získali práve spomínané Modely 3 a Y počas prvých dvoch mesiacov tohto roka približne 13 % podiel na čínskom trhu s elektromobilmi. Tesla však v súčasnosti v Číne čelí čoraz väčšej konkurencii a tento zákaz jej pozíciu určite nezlepší.

Elon Musk: Niečo také by nás zničilo

Generálny riaditeľ Tesly v sobotu v reakcii na krok čínskej armády povedal, že jeho spoločnosť by skončila, keby boli tieto elektromobily využívané na špionáž, píše agentúra Reuters.

„Máme veľkú motiváciu byť pri nakladaní so zdieľanými informáciami veľmi diskrétni,“ povedal Elon Musí vo virtuálnom rozhovore pre čínske médium a dodal: „Ak by Tesla používala autá na špionáž, či už v Číne alebo kdekoľvek, ako firma by sme skončili.“

Tento krok je však zrejme len najnovším ťahom Číny v pokračujúcej obchodnej vojne so Spojenými štátmi. Podľa amerických analytikov to pripomína kroky Washingtonu voči spomínanej spoločnosti Huawei, kedy americká vláda zdôrazňovala ohrozenú národnú bezpečnosť.

Podľa portálu Electrek teda ide v podstate len o mocenskú hru medzi hlavnými predstaviteľmi USA a Číny, ktorá môže Muskovej Tesle spôsobiť početné straty.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP