Čínska vláda bola už neraz terčom kritiky pre prísne pravidlá a špehovanie svojich obyvateľov. Podľa informácií portálu The Guardian, ktorý spolupracoval s The New York Times a Süddeutsche Zeitung, sú obeťami sledovania čínskych autorít aj turisti, ktorým pri prekročení hraničného prechodu z Kyrgyzstanu do provincie Sin-ťiang colníci kontrolujú smartfóny. Čína kontroluje turistov a ich telefóny, ktoré na hranici prechádzajú skenovaním, pričom do niektorých je inštalovaná aj podozrivá aplikácia.

Stráženie hraničných priechodov a bezpečnosti krajiny je v Číne prioritou, kvôli čomu sa krajina spolieha na rôzne špehovacie technológie a zariadenia. Práve tento kút sveta je nechválne známy pre sledovanie svojich obyvateľov a etnických menšín, ktoré monitorujú bezpečnostné kamery na uliciach s technológiou rozpoznávania tváre. To sa deje aj v regióne Sin-ťiang, kde žijú prevažne moslimi.

Špehovanie čínskou vládou nemá vo svete obdoby

Túto menšinu vláda kontroluje naozaj prísnym spôsobom, avšak neštandardnej kontrole sa nevyhnú ani turisti a ľudia, ktorí prechádzajú cez hraničný prechod z Kyrgyzstanu. Vyšetrovanie portálu The Guardians odhalilo nekalé praktiky, ktoré sa dejú na čínskej hranici, kde colníci bez povolenia či akéhokoľvek upozornenia skenujú smartfóny ľudí a inštalujú do nich sledovaciu aplikáciu. Väčšina prípadov, kedy je do smartfónu inštalovaná podozrivá aplikácia, sa týka Androidov. iPhony sú na hranici iba skenované.

Zobraziť celú galériu (1)
Dôležité je aj využívanie antivírusových programov, ktoré chránia tvoje dáta pred zneužitím, howtostartablogonline.net/Flickr

Pri kontrole však colníci extrahujú dáta zo smartfónov, aby dokázali odhaliť podozrivú aktivitu, ktorú čínska vláda netoleruje. Na túto tému sa vyjadril aj člen Privacy International, Edin Omanović, ktorý považuje situáciu v krajine za alarmujúcu. Stiahnutie nesprávnej aplikácie či zdieľanie „zakázaného“ článku môže dostať obyvateľov do veľkých problémov. Predmetná aplikácia pritom dokáže extrahovať aj súkromné informácie o majiteľovi smartfónu.

Kontrola súkromia je na dennom poriadku

Androidy môžu pri kontrole zo seba vydať emailovú komunikáciu, textové správy, zoznamy kontaktov či detailnejšie informácie o zariadení. Kontrola jedného smartfónu pritom neraz trvá aj hodinu. Hoci by mala byť podozrivá aplikácia z Androidu pred vrátením odstránená, v niekoľkých prípadoch ju colníci zabudli odinštalovať a majitelia smartfónov si tak ihneď všimli podozrivý softvér.

Zobraziť celú galériu (1)
Sledovanie v čínskom regióne Sin-ťiang obmedzuje slobodu a súkromie aj u turistov. Zdroj: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Google aj Apple mali v obchodoch aplikáciu, ktorá služila na sledovanie žien v Saudskej Arábii

Samotná aplikácia, nazvaná ako Fēng cai, nemá ani anglický preklad, a tak sa v menu zobrazujú iba pre mnohých neznáme čínske znaky. Cieľom čínskej vlády je pritom kontrolovať viaceré podozrivé aktivity a obsah, vrátane výrazov spojených s islamským extrémizmom, anglickým magazínom Inspire, ktorý produkuje Al-Káida, či viaceré manuály k zbraniam. Medzi sledovaný obsah patrí literatúra od Dalai Lamy, ale aj rocková hudba japonskej skupiny Unholy Grave.

Situácia a sledovanie tamojších obyvateľov vládou vyvoláva pohoršenie nad súkromím a slobodou, ktorá je týmto spôsobom značne obmedzovaná. Prísne kontroly a špehovanie je tu však na dennom poriadku a aj podľa vyjadrení spoločnosti, ktorá vyvíja technológiu sledovania tváre, je v tejto oblasti Číny sledovaných až 2,5 milióna ľudí, informuje Engadget.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom