Čína evidentne nemá problém s porušovaním osobných slobôd. Od obyvateľov žiadajúcich o internetové pripojenie či nové mobilné číslo bude vyžadovať sken tváre, ktorý skrýva za bezpečnosť v kyber-priestore.

Ako informuje portál Futurism, Čína prichádza s kontroverzným nariadením. Od svojich obyvateľov bude žiadať sken tváre v prípade žiadosti o internetové pripojenie či pri kúpe nového mobilného čísla. O tomto návrhu informoval portál Quartz ešte v decembri minulého roka, pričom samotnú legislatívu zaviedlo v septembri Čínske ministerstvo priemyslu a informačných technológií.

Nikde vo svete sa s podobným nariadením nestretneme

Ministerstvo sa pritom odvoláva na zvýšenie bezpečnosti v online priestore s cieľom zabrániť podvodom a chrániť legitímne práva a záujmy občanov v kybernetickom priestore. Ide pri tom len o jednu z mnohých snáh čínskej vlády pri udržaní si prehľadu o online aktivitách svojich obyvateľov. Čínsky internet je silne cenzurovaný a kontrolovaný voči informáciám z medzinárodných webov vrátane sociálnych sieti.

Kontroverzné nariadenie vzbudilo pozornosť mnohých kritikov, ktorí hovoria, že sú invazívne, podkopávajú osobné slobody obyvateľov a podľa portálu Quartz dokonca môžu prispievať k úniku osobných informácií. K zamedzovaniu slobôd v Číne určite prispieva aj sociálny kreditový systém, ktorý je akýmsi univerzálnym hodnotením obyvateľov.

Anonymita v Číne čochvíľa zmizne

Zdá sa tak, že Čína si vytvorila akúsi obdobu digitálnej diktatúry. Presne tak, ako od nových žiadateľov o internetové pripojenie bude vyžadovať sken tváre, takisto využíva sociálny kreditový systém aj umelú inteligenciu na hromadné rozpoznávanie obyvateľstva podľa chôdze či tváre. V Číne už ľudia pomaly nemajú právo na anonymitu a veríme, že v budúcnosti nás nebude čakať podobný osud.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú