Komunistická Čína je nechválne známa prísnou cenzúrou svojho internetu. Režim zároveň zakazuje prístup k západným webom a ľudia si tak nepozrú na internete videá na YouTube alebo fotky na Instagrame. Prednedávnom sa však uskutočnil v skutku netradičný experiment, ktorý im dočasne otvoril brány západného internetu. Niektorí ľudia tak mohli okúsiť „zakázané ovocie“. O téme informoval Bloomberg.

Čína sa už v minulosti preslávila po svete zatajovaním informácií a silnou cenzúrou, ktorá výrazne ovplyvňuje slobodu jej obyvateľov. Sledovanie je na dennom poriadku a na jar tohto roka sa dokonca objavili správy o tom, že práve táto krajina chce zaviesť akýsi „vypínač“ internetu. Nedávno sa však veci obrátili opačným smerom, krajina dočasne zvoľnila opatrenia.

Prísny režim Číny dočasne sprístupnil zahraničné weby

Koncom septembra sa totiž v Číne objavila mobilná aplikácia s názvom Tuber. Išlo o prehliadač, ktorý na veľké prekvapenie používateľov v krajine umožnil navštevovať aj zahraničné stránky, ku ktorým by za bežných okolností nemali prístup.

Bez VPN tak mohlo 904 miliónov používateľov internetu v krajine (celkový počet obyvateľov Číny je 1,4 miliardy, pozn. redakcie) otvoriť aj Instagram, Google, Facebook, YouTube a ďalšie weby, ktoré autority v krajine celé roky zakazovali.

Vo výsledku si však prehliadač stiahlo „len“ 5 miliónov používateľov. Prehliadač Tuber sa objavil vo virtuálnom obchode prevádzkovanom spoločnosťou Huawei a za jeho vývojom stojí čínsky gigant v oblasti kyberbezpečnosti, firma 360 Security Technology. Ľudia si však zahraničné stránky dlho neužili. Aplikácia totiž bola z obchodu odstránená v nedeľu a na smartfónoch, kde bola nainštalovaná, prestala fungovať.

Špeciálny prehliadač fungoval len pár dní. Sledoval aktivitu ľudí

Naďalej ostáva záhadou, či bol prehliadač stiahnutý a zrušený na príkaz tamojšej vlády. Čína však takýmto experimentom umožnila obyvateľom po dlhých rokoch cenzúry slobodne navštíviť zahraničné weby. Ani takáto aplikácia však nie je podľa odborníkov úplne „slobodná“.

Hoci bol Tuber v týchto končinách vítaným prostriedkom pre prehliadanie zakázaných stránok, môže v tom byť háčik. Všetko totiž môže stále kontrolovať čínska vláda.

Aj takáto aplikácia teda môže slúžiť ako sledovací nástroj, ktorý umožní tamojším orgánom kontrolovať aktivitu ľudí na internete, hoci im na oplátku umožní pristupovať k doteraz neprístupným zdrojom.

Nie je to však len o tých najpopulárnejších sociálnych sieťach a platformách. Tento prehliadač by v prípade trvalého fungovania sprístupnil množstvo obsahu aj pre vedcov a akademikov, ktorí by sa mohli dostať k zahraničným štúdiám, výskumom a vedeckým informáciám (nemyslíme články na Wikipedii).

Čína môže pomaly otvárať brány západnému internetu. S cenzúrou však neprestane

V krajine, ktorá stále presadzuje prísnu cenzúru internetu a požaduje odstraňovanie obsahu kritizujúceho vládu či iných „nevyhovujúcich“ príspevkov, by bol takýto krok pre obyvateľov obrovským prekvapením.

Čína si však uvedomuje nátlak a kritiku, ktorú voči nej za cenzúru a utajovanie informácií vzniesli nielen mnohí zahraniční predstavitelia vlád.

Pokiaľ uvážime prísny režim v krajine, je len nepravdepodobné, aby aplikácia ako Tuber bola sprístupnená bez schválenia vládou.

Koniec koncov to dokazuje aj čiastočná cenzúra tohto prehliadača, ktorý filtroval napríklad určitý video obsah na YouTube. Ani po otvorení brány k zahraničným stránkam tak používatelia z Číny nemohli k niektorým informáciám pristupovať.

Používatelia jednali v rozpore s režimom

Ešte pred samotným použitím aplikácie ale museli udeliť aj toľko kritizované povolenia, odovzdať svoje meno, telefónne číslo a ID občianskeho preukazu, informoval Reuters. Vývojárom prehliadača dali prístup ku kontaktom a navyše aj ku zaznamenávaniu činnosti na smartfóne.

Bezplatný prístup k zahraničným webom tak vymenili za svoje súkromie a taktiež boli pred použitím poučení, že jednajú „v rozpore so socialistickým systémom“.

Obyvateľom Číny tak opäť neostáva nič iné, iba sa spoľahnúť pri návšteve stránok zo západu na VPN služby. Veľký čínsky firewall označovaný aj ako „Great Firewall“ ich už za bežných okolností k zahraničným webom nepustí. Teda aspoň nateraz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom