Čínsky technologický gigant plánuje v spolupráci sa tamojšou vládou a ďalšími operátormi prerobiť internet v krajine. Zatiaľ čo niektoré zmeny môžu priniesť viaceré pozitíva, v iných ohľadoch vyvolá takýto plán obavy na tým, že vláda získa ešte väčšiu kontrolu na tamojším internetom.

Čína je už teraz silne kritizovaná za sledovanie ľudí a cenzúru internetu, čo sa však môže v budúcnosti ešte stupňovať. Nový internetový protokol, ktorý plánuje Huawei a Čína zaviesť, má obsahovať aj vypínací príkaz, ktorým bude možné odstrihnúť centrálnu časť siete od prúdenia dát. To však môže vláda využiť vo svoj prospech, informuje Gizmochina.

Nové riešenie má priniesť výhody pre telekomunikačných operátorov a internetových providerov, ktorí v krajine čelia viacerým problémom. Vláda sa preto rozhodla, že vytvorí nový protokol, ktorý poskytne lepší systém riadenia ako doterajší štandard TCP/IP.

Týmto spôsobom by poskytovatelia pripojenia mohli využiť lepšie adresovanie a správu systému, no okrem toho sa otvárajú „zadné vrátka“ vláde, ktorá by po zavedení zmien mohla ešte viac zasahovať do súkromia ľudí a obsahu na internete.

Internet v Číne môže byť pod ešte väčším drobnohľadom

Práve Čína sa aj v minulosti nechválne preslávila cenzúrou a zatajovaním informácií. Prekopaním svojho internetu sa tak môže pokúsiť získať nad týmto online svetom ešte väčšiu moc, ktorú by mohla využiť napríklad pri potláčaní a utajovaní protestov. Jednoducho by na internete zapla vypínač, ktorý má byť súčasťou protokolu, a tým by zamedzila prúdeniu dát z a na rôzne adresy. Rovnako vyvstávajú s týmito zmenami aj ďalšie obavy.

Pixabay

Nenechaj si ujsť
Ako porazila Čína koronavírus? „Kódové“ označovanie ľudí a moderná sociálna diktatúra

Nový IP štandard by totiž mohol vyžadovať autorizáciu nielen nových IP adries, ale aj zúčastnených ľudí a odosielaných dátových paketov. Takto by Čína mohla spojiť meno používateľa s jeho IP adresou a detailnejšie ho sledovať.

Prvotné testovanie tohto protokolu má v krajine začať už začiatkom budúceho roka. Spoločnosti, vrátane Huawei, sa bránia tým, že tento štandard bude určený predovšetkým na zvládanie stále náročnejších technických požiadaviek.

Pixabay

Má poskytnúť nové možnosti v rámci autonómnych vozidiel či dokonca holografickej teleportácie, charakterizoval Huawei potenciál tohto riešenia, informoval portál Engadget. Systém má byť taktiež otvorený pre výskumníkov a inžinierov.

Hoci sa zainteresovaní vyjadrujú na adresu nového protokolu v pozitívnom slova zmysle, nemení to nič na veci, že takéto riešenie vzbudzuje obavy zo sprísňovania podmienok v Číne. Táto krajina pritom nie je jedinou, ktorá doteraz spravila pochybné kroky k ovládnutiu internetu.

Čína nasleduje Rusko

Podobným smerom sa vybralo aj Rusko, ktoré avizovalo náhradu Wikipedie vlastným zdrojom a taktiež otestovalo vlastný „autonómny internet„, ktorý má byť dostupný pre každého a môže slúžiť ako alternatíva ku globálnej sieti.

Krajina na to dokonca vydala vlastný zákon, ktorého cieľom je okrem iného aj upevniť kontrolu štátu nad prevádzkou sietí v krajine a umožňuje napríklad aj blokovanie obsahu v mimoriadnych situáciách, čo náramne teraz pripomína riešenie v Číne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom