K usvedčeniu zločincov pomáhajú súdom aj moderné technológie, ktoré dokážu neraz odhaliť pravdu a posadiť vinníka za mreže. Tentokrát to bola práve technika, ktorá spôsobila v Dánsku obrovské problémy a kvôli tomu budú súdy preverovať množstvo rozsudkov. Využívanie dát zo smartfónov bolo pri súdnych procesoch v tejto krajine pozastavené pre odhalenia, ktoré mohli spájať so zločinmi aj nevinných ľudí. Informácie priniesli noviny The New York Times.

Smartfóny bývajú v mnohých prípadoch dôležitým dôkazom pri súdnom procese, kedy na základe získaných údajov môžu odhaliť, kde sa v čase zločinu obžalovaný nachádzal. Poprvýkrát sa však pochybnosti o relevantnosti dát z týchto zariadení objavili v Dánsku ešte pred pár mesiacmi, kedy bola zaznamenaná chyba v IT systéme, ktorý spracúva čisté dáta zo smartfónov na použiteľné dôkazy pre súdne procesy. Druhýkrát vyvstali pochybnosti po odhaleniach, že sa smartfóny pripájali k nesprávnym vysielačom.

Kvôli chybným dátam mohli obviniť aj nevinných

V prvom prípade sa chyby objavili pri prevode získaných dát, pri ktorom bol vytvorený nesprávny obraz o lokalizácii smartfónu, a teda mohlo dôjsť k situácii, kedy súd spojil so zločinom aj nevinné osoby. Tento závažný problém však bol opravený ešte v marci tohto roka. V prípade nesprávneho pripájania smartfónov k vysielačom mohlo pri súdnych procesoch dôjsť taktiež k pochybným obvineniam, no problémy nepramenia len v systémoch telekomunikačných spoločností, ale aj v samotných systémoch polície.

Nenechaj si ujsť
Záchrana slovenského súdníctva? Robotický sudca s umelou inteligenciou bude riešiť prípady v zahraničí

Chyby pritom môžu priamo ovplyvniť rozsudky súdov až od roku 2012, odkedy bolo vydaných 10 700 súdnych rozhodnutí, no zatiaľ nebolo potvrdené, aby tieto problémy viedli k nesprávnym verdiktom. V každom prípade vyvolávajú tieto zistenia veľké pochybnosti o spoľahlivosti smartfónov ako zdrojov dôkazov a vrhajú zlé svetlo aj na samotné dánske súdnictvo, ktoré sa teraz bude snažiť situáciu preveriť.

Vyšetrovanie začne aj s prípadmi, ktoré sú momentálne na súdoch a do doby, pokým nebude ukončené, bolo pozastavené dokazovanie viny na základe dát zo smartfónov. Dánsko už o probléme informovalo aj európske autority, no popiera, že by sa tieto problémy dotkli aj vyšetrovania v iných krajinách, informuje The Verge. V tejto situácii však nemajú jasno ani experti a možné spôsobené chyby v rozsudkoch ukážu až výsledky vyšetrovania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom